4 éves életmentők

Az életmentési ismeretek elsajátítását sem lehet túl korán elkezdeni. Az oviban már érdemes belevágni az oktatásba. És így a szülők is tanulnak – a gyerekektől!

Felismerni egy szívrohamot, segítséget hívni és kardiopulmonáris újraélesztést végrehajtani – erre már egy gyerek is képes, állítják együttesen nagy amerikai szervezetek, amik újraélesztéssel és szívproblémákkal foglalkoznak. De Németországban a cologne-i egyetemi kórházban is azt vették észre, hogy a diákok oktatása jelentősen megnöveli azoknak az embereknek a számát, akik képesek segítséget nyújtani egy kórházon kívül bekövetkező szívroham esetében. 

Az elsősegélynyújtási ismeretek korai oktatása és megerősítése az iskolai évek alatt olyan generációkat nevelhet ki, akik felismerik a szívrohamot, tudják mit kell tenni, és tudnak és mernek is mellkasi kompressziót végezni a betegen, sőt képesek használni egy automata életmentő defibrillátort (ami itthon az összes bavásárlóközpontba és ezen kívül még sok közintézményben, szórakozóhelyen és cégnél megtalálható). A lényeg, hogy a gyerekek oktatásával jelentős mértékben meg lehet emelni a kórházon kívül bekövetkezett szívrohamot túlélők számát, ami jelenleg 2 és 20 százalék között mozog a világban. 

Mire képesek a gyerekek?

Egy 4 éves gyerek már képes észrevenni, ha baj van, és segítséget hívni.

Egy 6 éves már fel tudja hívni a 112-t és elmondani, mi történt, válaszolni a kérdésekre.

Egy 10-12 éves már hatékony mellkasi kompressziót képes végezni. 

A tapasztalat az, hogy nagyon hasznos, ha már az óvodákban, iskolákban elkezdik korukhoz mérten felkészíteni a gyerekeket, hogy mit kell tenni, ha valaki rosszul lesz, és az is jó tapasztalat, hogy az óvó nénik és tanárok kiváló közvetítői ennek a tudásnak. 

Magyarországon sajnos nem folyik ilyen jellegű rendszeres oktatás a közintézményekben, így fontos, hogy a családok maguk készüljenek fel egy ilyen esetre, hiszen a kórházon kívüli szívrohamok túlnyomó többsége otthon történik. Érdemes otthon átbeszélni, hogy hogyan is néz ki, ha valaki rosszul lesz, mi történik olyankor, és leosztani a feladatokat: ki hív segítséget, ki végez mellkaskompressziót, ki engedi be a mentősöket.

A gyerekek általában nagyon motiváltak ezeknek az ismereteknek az elsajátításában, érdmes kihasználni ezt a nyitottságot, őszinte érdeklődést. 

Nógrád, 2023.05.25.
Mózer-Zima Katalin