Azok az 50 évesek, akik 5 órát vagy annál kevesebbet alszanak, nagyobb eséllyel lesznek betegek, mint a legalább 7 órát alvó társaik.
És nem is kicsi az a nagyobb esély, mert hogy 50 éves korban 30 százalékkal, aztán 70 éves korban már 40 százalékkal nagyobb a valószínűsége a krónikus betegségnek esetükben, összevetve azokkal, akik többet alszanak. Legalább is ezt találta egy friss, nagylétszámú kutatás. És hogy milyen krónikus betegségekre hajlamosít a kevés alvás? Íme:
cukorbetegség, rák, szívbetegség, sztrók, vesebetegség, tüdőbetegség, májbetegség, depresszió, demencia, Parkinson-kór, ízületi gyulladás.
Az már korábban kiderült, hogy a túl kevés alvás mellett a túl sok sem kedvez a kognitív funkcióknak és a mentális egészségnek. Ezzel a kutatással most még inkább megalapozott lett, hogy az ideális alváshossz 7 óra. Persze embere válogatja, hogy kinek mennyi a legideálisabb, de nagy általánosságban ez bizonyul igaznak. Illetve ami nagyon nem mindegy, az az alvás minősége! Ha valaki tökéletes minőségű alvásban részesül 5 órán át, lehet, hogy kipihenten ébred, és jól funkcionál napközben, sőt beteg sem lesz. Míg ha valaki alszik 8 órát, de felületesen, nem mélyen, akkor az ezeket nem mondhatja elmagáról.
Hogy milyen az alvásminőségünk, azt sokszor nem is érzékeljük, csak maximum sejtjük. Ezért nem pontosak az önbevalláson alapuló kutatások, mert az embereknek fogalma sincs róla, hogy milyen minőségű volt az alvásuk, csak azt tudják, hogy mikor fekszenek le, és mikor ébrednek fel.
Az biztos, hogy ha nem érezzük magunkat kipihentnek, akkor érdemes utána járni, hogy miért. Három dologra mindenképp mindenkinek érdemes odafigyelnie a jó alvás érdekében:
- napközbeni rendszeres mozgás
- találkozás a napfénnyel
- könnyű vacsora
- lefekvés előtt legalább fél óra képernyőmentesség
Ha ezek sem segítenek, akkor jöhetnek az orvosi vizsgálatok.
Nógrád, 2022.10.03.
Mózer-Zima Katalin