Az ásványi anyagok egyik ismert képviselője a magnézium. A szervezetben 60%-a a csontokban, 25%-a az izmokban található. Fontos szerepe van a zsírok, szénhidrátok, nukleinsavak, valamint a fehérjék feldolgozásában. Hiánya szívpanaszokat és neurológiai tüneteket eredményezhet. Az élelmiszerrel bevitt mennyiség 40-50%-a hasznosul. Amennyiben nem rendelkezik valaki felszívódási zavarral, kiegyensúlyozott táplálkozás mellett nincs szükség magnézium tartalmú étrendkiegészítőre.
Milyen ételekben található nagyobb mennyiségben magnézium?
- teljes kiőrlésű gabonák
- olajos magvak
- halak
- tenger gyümölcsei
- zöldségek, kifejezetten: hüvelyesek
Amennyiben mégis szükség van étrendkiegészítőre a magnézium pótlás érdekében. Nem mindegy milyen formában tartalmazza azt a készítmény. Legjobban felszívódó típusai a magnézium-orotát, a magnézium-laktát és a magnézium-citrát.
A 2019-es Országos Táplálkozási és Tápláltsági Állapot (OTÁP) Vizsgálat alapján a magyar lakosság magnézium bevitele eléri a nemzetközi ajánlásokra alapozott határértéket. Ez nők számára: 300mg/nap, férfiak esetén 350mg/nap. Egyéb indikáció hiányában, csak a felszívódási zavarban szenvedők és élsportolók számára válhat szükségessé a magnézium pótlás étrendkiegészítők igénybevételével.
Írta: Iván Dóra