„Vega” – vegán, vegetáriánus, növényi alapú étrend. Melyik legyen? Sokak szerint leginkább egyik sem. Ugyanakkor a vörös húsok gyakori fogyasztásának káros egészségre gyakorolt hatásai, az állati fehérjéknek tulajdonított kedvezőtlen hatások és a mai ipari méretű állattartás és hústermelés káros környezeti hatásai nyomán egyre többen választják a vegetárius vagy vegán étrendet. Mind saját egészségük karbantartása érdekében, mind társadalmi felelősségvállalásként. Emellett megjelent a növényi alapú étrend fogalma és gyakorlata, amely nem zárja ki állati eredetű élelmiszerek fogyasztását sem, és összességében azt követi, amit a táplálkozástudományi kutatások alapján egészséges étrendként fogalmazhatunk meg.
„Nem feltétlenül kell radikálisan átállnunk a vegán vagy vegetáriánus étrendre, hanem inkább a tányéron lévő arányokat kell megváltoztatnunk, hogy egészségesebb növényi alapú ételeket, halat és soványabb húsdarabokat építsünk be a megszokott étrendünkbe. Ez mind az egyéni egészség, mind a bolygó egészsége szempontjából előnyös lenne.”
A legújabb eredmények ehhez azt teszik hozzá, hogy a növényi alapú étrendek között is különbséget kell tenni. Azok, akik egészséges növényi alapú étrendet követnek, nagyobb mennyiségű gyümölcsöt, zöldséget, hüvelyeseket, teljes kiőrlésű gabonaféléket és dióféléket fogyasztanak, 16%-kal alacsonyabb a halálozás kockázata, mint azoknál, akik kevés növényi alapú egészséges élelmiszert fogyasztanak. Ezzel szemben az egészségtelen növényi alapú étrendet követők halálozási kockázata 23%-kal nő.
Az egészségre gyakorolt előnyök érdekében a növényi alapú táplálékforrásoknak teljes kiőrlésű gabonáknak, gyümölcsöknek és zöldségeknek, hüvelyeseknek, dióféléknek és magoknak kell lenniük, nem feldolgozott növényi alapú élelmiszereknek.
Az eredményeket a UK Biobank populáción alapuló, prospektív kutatása alapján közölték. Ebbe a vizsgálatba 126.395 egyént vontak be és 10,6 és 12,2 év közötti követési idő alatt vizsgálták a szív- és érrendszeri betegségeket és rákos megbetegedéseket.
Az egészségtelen növényi étrendet követők halálozási kockázata 23%-kal volt nagyobb, mint az egészséges növényi étrendet követőké, a rákos megbetegedésekkel összefüggő halálozásé pedig 19%-kal volt nagyobb.
A megbetegedések előfordulása valószínűsége is alacsonyabb az egészséges növényi alapú étrend esetében. Akik rendszeresen így étkeznek 17%-kal kisebb valószínűséggel lesznek rákbetegek, mint az egészségtelen növényi alapú étrendet követők. A szívbetegségek esetében még nagyobb a különbség, stroke-ra 37%, szívinfarktusra 35%.
Ki kell emelnünk, hogy a gyümölcsleveket a magas cukortartalmuk miatt az egészségtelen növényi élelmiszerek csoportjába soroljuk ma már, aminek helytállóságát ez a most megjelent kutatás is megerősíti.
Budapest, 2023. április 14.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető