Egy kézszorítás sok mindenről árulkodhat. Ki mennyire határozott személyiség, milyen betegségei vannak, és azt is, hogy vajon depresszióra hajlamos-e?
A kézfogás stílusából messzemenő következtetéseket levonó hétköznapi pszichológia talán minden tudományos alapot nélkülöz, az egészségi állapotunk felmérésére azonban már egy ideje valóban használják a kéz szorításának erejét. Van erre egy speciális készülék, ami olyan mint egy kis kézbe vehető mérleg, aminek a markolatán megragadva a „ravaszt” megméri, hogy hány kilós is a szorításunk. Korábban is próbáltak következtetni a kézszorítás erősségéből különböző betegségekre, ám nem voltak teljesen meggyőzőek az eredméynek, de most egy friss kutatás
erős összefüggést talált a kézszorítás ereje és a depresszió között.
De mi is számít erős kézfogásnak? Férfiaknál 40, nőknél 27 kilóban határozták meg a kutatók az erős kézfogás minimumát. Az munkához korábbi adatokat használtak, és így 115 ezer felnőtt szolgáltatta az alapot kutatásukhoz.
Miért lehet, hogy egy gyengébb kézszorítás jelezheti a depressziót? Valószínűleg a fizikai erő, a fizikai jólét a lelkünkenk is jót tesz. Ha egy középkorú, idősödő embert elhagyja az ereje, akkor könnyebben billeg ki lelkileg is az egyensúlyából. Kevesebbet bír, kevesebbre becsüli magát, jobban befelé fordul. Már korábbi kutatások is kimutatták hogy a gyengébb kézszorítás hátterében sokszor szarkopénia (időskori izomtömeg veszteség) vagy dynapénia (időskori izomerő veszteség) áll. Ezekkel a betegségekkel pedig gyakran együtt jár a depresszió.
Úgy tűnik tehát, hogy aki erős, jó kondiban van 50 év felett is, azt nagyobb eséllyel kerüli el a depresszió. Mit tehetünk, hogy erősek maradjunk? Mozogjunk! Ne felejtsük, hogy már akár 8 perc mozgás is csodákat tesz. De a mindennapos séta, a rendszeres könnyed kertészkedés vagy egy kis senior jóga még a lelkünknek is öröm, és karban tartja az izmainkat.
Nógrád, 2023.02.09.
Mózer-Zima Katalin