A most zajló digitális átalakulással beléptünk egy új korszakba, az adatkorba, amelyben az adatok és digitális megoldások széles körű hozzáférhetősége az egészség karbantartását is jelentősen megkönnyíti. Mindannyiunkról rengeteg és egyre több adat jön létre, és az adatok rendszerezett gyűjtésével, elemzésével az egészségtudatosság új lehetőségei és terei alakulnak kis és nyílnak meg. Egyre több lehetőséget kapunk arra, hogy karban tartsuk saját egészségünket.
Adatokat gyűjthetünk (1. kép) a testen hordható eszközökről, mint okosóra és az otthoni orvosi mérőműszerekről. A mobiltelefonunk rengeteg hasznos adatot tárol és tud átadni az életmódunk lenyomataként.
A mobil eszközeinken keresztül ma már beszédben beszámolhatunk az érzéseinkről, állapotunk észleléséről, vagy beírva oszthatjuk meg a véleményünket, megéléseinket.
Az egészségügyi, orvosi adatok egyre pontosabb képet adnak a szervezetünk állapotáról a hagyományos vizsgálatokkal, mérésekkel, tesztekkel vagy az új biomarker és genetikai vizsgálatokkal.
Mindezeket titkosított, az egyén részletes hozzájárulásához kötött felhasználási utakon keresztül gyűjtjük össze nagy adatbázisokba sok-sok más ember adatsorával együtt.
Az adatokat az adattudományi szakértői csoportok több lépésben tisztítják, csoportosítják, rendezik, minősítik, amíg jól elemezhető adatállományt kapnak (2. kép). Ez az adatbázis az, amelyikkel el lehet kezdeni dolgozni.
Az elemzéseket gépi és öntanuló algoritmusok, valamint adattudományi szakemberek végzik egymással együttműködve, különböző módszereket alkalmazva (3. kép). Ennek eredményeként összefüggéseket, törvényszerűségeket tárnak fel és írnak le, pontos előrejelzéseket tesznek. Minél több ember minél sokszínűbb hosszú, akár évtizedekre vonatkozó adatsorát elemezzük, annál pontosabb előrejelzéseket és részletesebb törvényszerűségeket tudunk kimutatni.
Előrejelzés (prediction), hogy holnap szeles, napos idő lesz Budapesten 12 fokos legmagasabb hőmérséklettel, törvényszerűség (prescription), hogy a nap reggel 6.20-kor kel.
Az elemzések eredménye jelentések – grafikonok, ábrák, diagramok, számok, képek formájában (4. kép) eljutnak az egyén egészségét támogató valamennyi olyan szereplőhöz, akihez ő hozzájárult.
Így megkaphatja az orvosa (5. kép) vagy orvosai, a gyógyszertár, a kezelésében résztvevő valamennyi szakember, mindenképpen saját maga (6. kép) és döntése esetén a családtagjai vagy a gondozója. Amennyiben a hozzájárulása ezt lehetővé teszi, valamennyi jövőbeli egészséggel kapcsolatos esemény, sürgős beavatkozás esetén hozzáférhetőek az adatai és a szervezetére vonatkozó ismeretek, pl. gyógyszerérzékenység, eredményes kezelések, genetikai és biomarker adatok alapján javasolt kezelési megoldások.
Így saját magunk és orvosunk is minden eddiginél tájékozottabban, pontosabb ismeretekkel, mélyebb tudással tud dönteni az egészségünk fenntartásának és javításának megoldásairól, módszereiről (7. kép).
Az adatok által támogatott, személyesen nekünk szóló ismeretek megerősítenek mindabban a viselkedésben, tennivalóban, amire saját egészségünk érdekében nap mint nap szükségünk van (8. kép). Mind akut helyzetekben, mind hosszú távon útmutatást adnak, mit és hogyan tegyünk magunkért és egymásért.
Az adatok azáltal mentenek életet, hogy megfelelő gyűjtésükkel és elemzésükkel pontosabb előrejelzéseket tehetünk, valamint egyre több törvényszerűséget tudunk feltárni. Ezek lehetővé teszik a jobb, hatásosabb egyéni és közösségi cselekvést.