Alfában mennyit voltál?

Sokat beszélünk arról, hogy a napi tevékenységünk, az étkezésünk, a napi mozgásmennyiségünk, mentális állapotunk milyen jelentős mértékben befolyásolja az egészségünket és az egészségben eltöltött életévek számát. Sokáig csak az ébrenlét idejét vettük figyelembe, amikor az egészség megőrzését tartottuk szem előtt. Azonban az utóbbi években mind több kutatás jutott arra az eredményre, hogy az alvásunk mennyisége és minősége is beletartozik az egészséges életmódunkba.

Az egyik legújabb, izgalmas eredményeket hozó vizsgálatban éjszakai alvás közben valósítottak meg elektroenkefalográfiás (EEG) mérést. Több, mint nyolcezer felnőttnél végeztek diagnosztikus alvásvizsgálatokat és elemezték az agyi hullámaikat. Összesen 86-féle hullámjellemzőt határoztak meg, aszerint, hogy milyen hullámsávokban voltak a megfigyelt vizsgálati alanyok, hogyan változtak a hullámok a sávok között és időben, mennyi ideig tartott egy-egy hullámtartomány, és a hullámok formáját, egyenletességét, lefutását is vizsgálták.

A résztvevőket három alvásminőségi csoportra osztották az éjszakai agyi hullámok szerint, REM-fázisok és nem-REM-fázisok alapján: rossz, átlagos és jó alvásminőség. Majd megvizsgálták a betegségek kialakulásának veszélyét, ami alapján az jött ki, hogy rossz alvásminőség esetében a kockázat a jó alvásminőséghez képest 6.2-szeres demenciára és 5,7-szeres összes halálozásra. Ha nagyon leegyszerűsítjük ezt a „képletet”, arra jutunk, hogy

a tartósan rossz alvás butít és öl.

Amennyiben az enyhe kognitív károsodást és a demenciát együtt vizsgálták, akkor is 4-szeres volt a rossz alvók kockázata a jó alvókhoz képest. Ez alapján egyértelmű, hogy a rossz alvás az általános szellemi képességeket is negatívan befolyásolja.

A vizsgálat egyik fontos tanulsága, hogy az alvásunk minőségét érdemes nagyon komolyan vennünk. Az egyik leggyakrabban említett alvásfelkészülési teendő, hogy legalább egy órával lefekvés előtt hagyjuk abba a képernyőnézést, és azt is tudjuk már, hogy az alvás előtti álomba ringató alkohol nem javítja, hanem rontja az alvásunk minőségét.

Az agyi hullámok sokféle jellemzőjéből a legtöbbet még nem tudjuk pontosan értelmezni, és egyelőre nagyon speciális készülékek szükségesek az igazán érzékeny mérésekhez, a szakemberek mégis azt mondják, hogy a mérési technológia és az elemzési módszertan fejlődésével hamarosan lehetővé válik az éjszakai alvásvizsgálat olyan algoritmusainak kifejlesztése, amelyek széles körben fogják előre jelezni reggeli ébredéskor az aznapi mentális állapotot, és hetekig vagy hónapokig tartósan rossz alvásminőség esetén azt, hogy az adott személynek milyen krónikus betegségre van kockázata, ha nem változtat az alvási szokásain.

Azzal már most is tisztában vagyunk, és egyszerűbb vizsgálati eszközökkel is ki tudjuk mutatni, hogy az alfa-hullámsávban töltött elegendő idő segít megőrizni a jó mentális képességeinket.

Aminek elérésében a rendszeres meditáció sokat segít.

Budapest, 2022. június 16.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető