Korunk egyik legnépszerűbb, ám egyik legkárosabb legális feszültséglevezetője az alkohol. Feszültségből pedig van bőven amúgy is. Hát még a két éve tartó pandémiában! A Covid azonban nem csak a mi idegeinket, hanem a gazdaságot és benne az alkoholipart is megtépázta, és ezt a veszteséget a szeszesital-gyártók szeretnének pótolni… És nem mindig a legkorrektebb eszközökkel.
Az alkohol káros hatásaira figyelmeztető címkék bevezetése körüli vita kapcsán egy cikk most tudományosan igazolta, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) erősen az alkohol iparág befolyása alatt áll. A kutatók ezt a megállapítást az elvileg független nemzetközi szervezet, a WTO képviselőinek a témával kapcsolatos megszólalásaiból vezették le, amiknek döntő többségében megjelentek az alkoholgyártók által is hangoztatott érvek. Ezek rendszerint kisebbítik az alkohol okozta károkat, holott ezek tudományosan alátámasztott tények. Korábban már mi is írtunk az alkohol káros hatásairól, többek között arról, hogy a legkisebb mennyiségű alkohol fogyasztása is csökkenti az agy szürkeállományát.
Az óriási hatalommal bíró (sokszor nagyobbal, mint egy ország kormánya) alkoholipari cégek most a járványra hivatkozva sem szeretnének olyan változásokat bevezetni, amik esetleg csökkentenék bevételeiket mondván, hogy ez a gazdaságnak sem tesz jót. Csakhogy már a járvány előtt bebizonyosodott, hogy az adóbevétel, ami a több alkoholos ital eladásából befolyik a kormányokhoz, nem tudja ellensúlyozni azt a kárt és kiadást, amit okoz egészségügyi oldalon.
Rendkívül fontos lenne, hogy az alkoholipari cégek se direkt, se indirekt módon ne tudják befolyásolni a politikai döntéseket, hiszen ennek az állampolgárok isszák meg a levét (még ha ebben az esetben ez a lé kellemesen bódító is).
A káros hatásokra figyelmeztető címke egyébként a legköltséghatékonyabb módszer az alkoholfogyasztás és hatásainak csökkentésére. Ám azt is fontos szem előtt tartani, hogy nem szabad olyan megoldásokat alkalmazni, ami szimplán leveszi a felelősséget az egészségkárosító terméket gyártó cégekről és átteszi azt az egyén vállára.
De ha már a világ ennyire az alkohol befolyása alatt áll, mit tehetünk, hogy legalább MI ne álljunk alkoholos befolyás alatt?
Más feszültségoldási technikákat részesítünk előnyben a hétköznapokban. Például sportoljunk, együnk sok zöldséget, vagy végezzünk mentálhigiénés gyakorlatokat, és töltsük meg életünket örömteli pillanatokkal.
Az oly nagyon várt közösségi összejöveteleinknek se legyen főszereplője az alkohol, inkább játsszunk, mozogjunk együtt és beszélgessünk, amennyit csak lehet.
Ha mégis fogyasztunk alkoholt, akkor azt felelősséggel tegyük! Azaz lassan, mértékkel, minden esetben alkoholmentes italokkal megszakítva igyunk.
Mutassunk példát másoknak azzal, hogy nem iszunk alkoholt – főleg a fiataloknak és gyerekeinknek.
Mózer-Zima Katalin
Nógrád, 2022.02.16.