Hírdiéta

Milyen hangulatban volt két éve? Hogy érezte magát, és mivel teltek a napjai? Amennyiben folyamatosan a híreket bújta, nagy valószínűséggel inkább rontott a saját helyzetén, amint egy nemrég közreadott spanyol kutatásból kiderült. A COVID-19 világjárvány ideje alatt több, mint ezer felnőtt szorongásos és depressziós tüneteit követték nyomon, összevetve a tevékenységükkel, kapcsolattartásukkal és napi rutinjukkal.

Az elemzéseikkel a kutatók azt mutatták ki, hogy a szorongás és a depressziós tünetek csökkentéséhez és kialakulásuk megelőzéséhez legnagyobb mértékben az egészséges, kiegyensúlyozott étrend járult hozzá.

Ezt követte csaknem ugyanakkora hatásossággal a túl sok stresszes hír elkerülése.

Feleakkora hatása volt a rendszeres szabadban való tartózkodásnak, sőt a bezártság idején kedvező hatású volt az ablakon keresztüli nézelődés a szabadba. Előnyös volt még a pihentető tevékenységek végzése, a rendszeres testmozgás és a hidratálást szolgáló vízivás.

A szorongás és a depressziós tünetek megelőzésére meglepő módon nem volt hatással a barátokkal és rokonokkal való társas kapcsolat, a mindennapos rutin követése és a hobbik űzése. Ezek inkább a jóérzést és jóllétet segítettek fenntartani. A kutatók azt is megjegyzik, hogy a világjárvány idején még az is jelentős stresszhelyzet volt, amikor sikerült a bezártságból kijutva személyesen találkozni egy rokonnal, baráttal vagy ismerőssel.

A stresszes hírek túlzott fogyasztása a Covid-járvány egyik gyakori velejárója volt. A világjárvány egyik országot a másik után érte el, és fertőzte végig, és minél többet olvastunk róla, annál ijesztőbb volt. A kutatók azt is megjegyzik, szerintük a túl sok hírolvasás nem valószínű, hogy önmagában negatívan hatna a depresszióra és a szorongásra, azonban akkoriban, abban a szokatlan és rendkívül bizonytalan helyzetben nagyon is ilyen hatással bírt.

Budapest, 2022. november 10.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető