A húsvét előtti időszak sok embernek a böjtről szól. Van, aki vallási, spirituális, van, aki életmódbeli okok miatt von meg magától ebben az időszakban olyan dolgokat, amiket amúgy szeret. Talán sokan ilyenkor találkoznak először a szakaszos böjt kifejezéssel is, ami viszont nem kötődik dátumokhoz, hanem akár életformává válhat, azaz egész évben gyakorolhatjuk.
Mit is jelent a szakaszos böjt?
Sokféle formája van, de a lényege, hogy egy bizonyos időszakban nem juttatunk ételt a szervezetünkbe. Lehet ez mindennap egy 6-8-10-12 órás időszak, de lehet hetente egy vagy több nap is. Kicsit éheztetjük a szervezetünket.
Miért jó ez?
Mivel már pár éve nagyon divatos ez a fajta életmód, sok kutatás kötődik hozzá, sok adat gyűlt össze róla, de azért még mindig viszonylag új trend, így a hosszútávú hatásokat kevésbé látni. Ami nagyon izgalmas, és viszonylag friss, év eleji eredmény, hogy a szakaszos böjt megváltoztatja a génexpressziónkat. A kísérletek egyelőre egérkísérletek szintjén mentek végbe, úgyhogy az emberekre lefordítva csak feltételes módban beszélhetünk az eredményekről.
A gének 80 százalékának kifejeződését befolyásolta a szakaszos éhezés – ami elég komoly hányad.
És hogy mit jelent ez az egészségünkre vetítve? Azzal, hogy mindig egy bizonyos időablakban kap a szervezetünk ételt, a szerveink megtanulhatják, hogy mikor kell azokat a géneket bekapcsolni, amik szabályozzák pl. a vércukorszintet, és kikapcsolni őket, amikor az éhezés szakasza jön. Így javul szervezetünk vércukorszint szabályozása, csökkentve az elhízás esélyét, sőt az öregedés bizonyos kellemetlenségeit is kitolhatjuk vele. A szervezetünkben lévő gyulladást is csökentheti, így elkerülhetőbbé téve a rákos megbetegedéseket.
Mi lehet a baj vele?
Egy másik kutatás, ami szintén frissnek mondható azt az eredményt hozta – 2700 fiatal felnőttet vizsgálva -, hogy a szakaszos böjt meglepően sok esetben okoz valamilyen étkezési zavart, mint például túlevés, hányás, hashajtó használat, kényszeres mozgás. Ez leginkább arra figyelmeztet, hogy nagyon fontos, hogy mielőtt belevágunk, egyeztessünk egy szakemberrel, aki jártas a szakaszos böjt alkalmazásában, és az ő iránymutatásával kezdjük meg az életmódváltást.
Nincs olyan módszer, ami mindenkinek jó lenne, hiszen mindannyian különbözünk egymástól, ezért fontos, hogy mindenki magára szabja az étkezést, pláne azok, akik már rendelkeznek valami egészségügyi problémával. Aki egészséges, kicsit bátrabban vághat bele egy szakaszos böjtbe, de ott is fokozottan ajánlott szakemberrel konzultálni.
A húsvét előtti időszak mindannyiunknak egy jó lehetőség arra, hogy – ha ideiglenesen is, de – változtassunk életmódunkon. Kezdhtejük azzal, hogy egy hétig megvonunk magunktól valamit, amit nagyon szeretünk, és a mindennapjaink része, de nem szolgálja egészségünket, pl. édesség, cigaretta, liszt.
Böjtölésre fel!
Nógrád, 2023.03.16.
Mózer-Zima Katalin