Bőrön át

A szívinfarktus diagnózisához egy meghatározott biomarker vizsgálata szükséges. A szívizomsejtek elhalását a kardiális troponinszint mérésével mutatják ki, ez a midennapi rutinban az a vizsgálat, amit el kell végezni a sürgősségi osztályon akut koszorúér-szindróma gyanújával jelentkező betegeknél. Náluk a méréshez szükséges vért 60 percen belül kell levenni. A laboratóriumi vizsgálatok átfutási ideje azonban széles skálán mozog, és a túlzsúfolt akut ellátóhelyeken nehézséget jelent az ajánlások betartása a világ számos országában. A problémát súlyosbítja a munkaerőhiány és a kórházi források csökkenése a legtöbb helyen. A késedelem elkerülésének egyik lehetséges módja egy olyan, az ellátás helyén alkalmazható eszköz használata, amely megerősíti a diagnózist, és amely felhasználható a szívinfarktus-gyanús betegek kockázati besorolásához.

Egy új tanulmány szerint a kardiális troponin mérésére szolgáló bőrön keresztül működő szenzor használata gyorsabb és egyszerűbb megoldást jelenthet az akut szívinfarktus diagnózisában.

Az eszköz egy csuklón viselt szenzor prototípusa, amely infravörös fényt használ a kardiális troponin-I jelenlétének és koncentrációjának bőrön keresztül történő kimutatására a vérben, a kutatásban 90%-os pontossággal jelezte előre a szintet már 5 percen belül.

Az új diagnosztikus eszköz végleges változatának kifejlesztését követően javítja majd a szívroham korai kimutatásának képességét mind közösségi környezetben, mind akut ellátási környezetben. Ez a megközelítés a jövőben megoldhatja a hozzáférési nehézségeket és a fontossági sorrend felállításának problémáit, például a triázsig eltelt idő lerövidítésével, vagy a sürgősségi ellátók által a beteg útjának megtervezésével, még a kórházba érkezés előtt.

A mai gyakorlatban a troponin-vérvizsgálat eredményére való várakozás a sürgősségi osztályon a diagnózis késedelméhez vezethet. A csuklón viselt eszköz ezzel szemben nagyon gyors és megbízható eredményeket tud adni vérvétel nélkül, ami korábban elkezdett kezelést teszt lehetővé. És ahogy tudjuk korábbi posztunk alapján is, idő = szívizom.

Amellett, hogy a sürgősségi osztályon a betegek gyorsabb osztályozását teszi lehetővé, ez a technológia a mentőben is jól alkalmazható. A mentősök a jövőben előre felhívhatják a kórházat, hogy készítsék elő a beteg azonnali szívkatéterezését.

Az új viselhető érzékelő technológia adaptálható lesz különböző szív- és érrendszeri betegségek és egyéb akut helyzetek triázsának és diagnózisának segítésére. A bőrön keresztül működő infravörös-alapú technológiák óriási lehetőségeket nyitnak meg a vérvétel nélkül megvalósított biomarker-mérésben. A troponinnal az első lépés valósul meg, amit újabbak követnek majd, mert ezt a technológiát más biomarkerek esetében is jól lehet alkalmazni.

Budapest, 2023. március 23.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető