Jó napot kívánok! Roberta vagyok, az ön háziorvosának orvosrobot munkatársa. Az elmúlt héten megvalósult éves teljeskörű egészségkarbantartó felülvizsgálati elemzéseinek eredményét mostantól eléri online egészségtárcájában. Biomarkerei, klinikai adatai és az Ön által megosztott életmód információi alapján az elmúlt egy naptári évben biológiailag 338 napot öregedett, köszönhetően az egészségtervében vállalt zsírszegény és növényi fehérjékben gazdag táplálkozás, lendületes gyaloglást és erősítéseket tartalmazó fizikai aktivitás, napi többszöri rövid kikapcsoló mentális gyakorlás és az alváshigiéné rendszeres betartásának. Egészségtervének aktuális megújító konzultációjára az Ön által szabadnak jelölt időpontok közül jövő kedd reggel 9-kor várjuk rendelőnkben. Kérjük, továbbra is egyezzen bele minden új, online egészségtárcájában rögzítésre kerülő adatának kutatási és egészségügyi szolgáltatási célú feldolgozásához, mivel az Ön számára személyre szabottan kialakításra kerülő javaslatok és gyógymódok meghatározásához ez elengedhetetlenül szükséges.
A jövő itt van! – mert ez a fajta személyre szabott egészségszolgáltatás és gyógyítás immár nem a jövő, hanem az a jelen, amelynek minden egyes eleme működik. Nemcsak valahol a világban, hanem Magyarországon is. Informatikai infrastruktúrájával, kockázatbecslő algoritmusokkal, biomarkereken alapuló elemzésekkel és előrejelzésekkel, mobil applikációkkal és összetett elemzésekre alkalmas szoftverekkel, elemző platformokkal és egészségtervező alkalmazásokkal. Igaz, csupán néhány helyen és egyelőre szűk körben elérhető módon. Európai összehasonlításban az egészségügyi rendszeren belüli fejlesztésekben éppen az első harmad végén vagyunk Észtországgal, Franciaországgal és Svájccal együtt, igaz lemaradva a finnekkel egy szinten lévő Csehországtól és Szlovákiától. Azon éllovas országok közé tartozunk, ahol a prognosztikai genetikai tesztek ingyenesen hozzáférhetők, például mellrák esetében, ugyanakkor kevés betegút-harmonizációs programunk van és jól működő betegportáljaink sincsenek. Ahogy minden hasonló elemzésből kiderül, a legmagasabb szintű beavatkozásokhoz kapcsolódó fejlesztésekben Európa élmezőnyébe tartozunk, azonban minden olyan rendszerelemben, ami a széles körben elérhető alapszintű egészséget támogatja, jelentősen lemaradunk.
Ma már alapvető eszköznek kell tekintenünk az algoritmusokat és digitális rendszereket is, amelyek az orvost támogatják a diagnózisban és a terápiás döntésben. A digitális asszisztencia hasznosságát a covid-fertőzések kontrolljában is láthatjuk, két korábbi elemzés is kimutatta, hogy a digitalizáció mértéke, annak előrejelző képességeinek alkalmazása és a járvány terjedésének jelentős korlátozása erősen összefügg. Ennek is köszönhető például a balti államok és Finnország mostani sikeres védekezése a covid járvánnyal szemben.
A digitalizáció eredményeképpen lett egy új munkatársunk, a robot, amivel az egészségügyi szolgáltatásszervezésben is érdemes számolni, és nem csak az orvosok, hanem minden egészségügyi dolgozó munkáját képesek vagyunk támogatni egy-egy algoritmizálható vagy mechanikusan automatizálható gépi kompetenciával. Az ember-gép együttműködés az egészségügyi szogáltatásszervezés, betegútkövetés, egészégtámogatás, gondozás számos pontján valós lehetőség. A jelenleg túlnyomóan orvosi beavatkozásközpontú egészségügyi rendszerünk kiútja a szakmai és lakossági összefogáson túl a digitális alkalmazások széles körű elterjesztésével érhető el. Ma még általánosan elmondhatjuk, hogy az egészségügy digitalizációja elmarad számos más szektorétól, annak ellenére, hogy a világon létrejövő adatok 5 százaléka származik az egészségügyből. Mindenütt az első lépéseket teszik meg az adatok egészségcélú hasznosítása érdekében, mi sem maradunk le a technológiában, eszközrendszerben az élenjáró országoktól, így a következő években várható rendszerszintű egységesítés és összehangolás gyökeres változást hoz, egész biztosan segít kiterjeszteni a gondolkodási keretet az orvosi beavatkozásokról a széles körű egészségtámogatásra.
Budapest, 2020. október 18.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető