Nem várt eredményeket hozott egy nagyszabású kutatás, ami az alkoholfogyasztás és a demencia összefüggéseit vizsgálta. Az adatok azt mutatják, hogy a kismértékű alkoholfogyasztás csökkenti a demencia kialakulásának esélyét.
Azért még ne nyúljunk azon nyomban a pezsgős pohár után! Az ilyen nem várt fordulatokkal érdemes óvatosan bánni. A meglepő eredményeket meg kell erősíteni még újabb kutatásokkal. Az alkohol egy veszélyes anyag, hiszen azt már biztosan tudjuk róla, hogy nagy mennyiségben fogyasztva nem csak a demencia esélyét növeli, de egészségünk minden területére romboló hatással van.
No de hol is húzódik a határ kevés és sok között?
Egy egységnyi ital 14 gramm alkoholt tartalmaz. Ez a tanulmány is ezt vette alapnak. A kisfogyasztók napi 1 italnál többet nem vesznek magukhoz, a mértékletesek napi 1-2 italt fogyasztanak, a nagyivók pedig 3 vagy annál több egységet is megisznak naponta. Hogy bárki be tudja magát kategorizálni, tudnia kell bizonyos alkoholos italfajtákban mennyi alkohol van.
A meglepő eredményt hozó kutatás 4 millió 40 éves és idősebb személy adatait dolgozta fel 2009 és 2011 között. Az indulásnál a résztvevők 54.8 százaléka volt alkoholt egyáltalán nem fogyasztó, 26.7 százalékuk kisfogyasztó, 11 százalékuk mértékletes ivó, 7.5 százalékuk pedig nagyivó. Ezek az arányok közben változtak, mert volt, aki csökkentette, volt, aki növelte a fogyasztását.
A kis- és mértékletes fogyasztók 21 és 17 százalékkal kisebb eséllyel lettek demensek. Míg a nagyivók 8 százalékkal növelték meg esélyeiket a demenciára. Hasonló összefüggések jöttek ki az Alzheimer-kór és a vaszkuláris demencia ügyében is.
A legmeglepőbb azonban az, hogy 7 százalékkal csökkent a demencia kockázata azoknál, akik soha nem ivókból kisfogyasztókká váltak (napi 1 tal) azokhoz képest, akik eddig is kisivók voltak. Az Alzheimer-kórnál 8 százalékos ez az arány.
A kutatók is arra figyelmeztetnek, hogy a demencia elkerülése érdekében senki ne kezdjen el alkoholt fogyasztani. Azt azonban ez a kutatás is egyértelműen bizonyítja, hogy a nagyivás káros, és hogy sosem késő csökkenteni az ivás mértékét.
Nógrád, 2023.02.23.
Mózer-Zima Katalin