Erre csörög

A serdülőkor a nagy biológiai változások időszaka, hormonális átalakulás következik be, ami felelős a homloklebeny szinaptikus növekedésének serkentéséért. Ez az agyi régió lehetővé teszi a bonyolultabb érzelmi és kognitív funkciók neuropszichológiai érését. Az arra alkalmas zsírsavakkal jól táplált neuronok képesek lesznek növekedni és új, erősebb szinapszisokat képezni. Ezért lehetséges, hogy a dió a tizenévesek jobb kognitív fejlődésével és pszichológiai érésével hozható összefüggésbe.

Azoknál a serdülőknél, akik legalább 100 napig diót fogyasztottak, jobb tartós figyelmet és fluid (folyékony) intelligenciát, valamint a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar (ADHD) tüneteinek csökkenését mutatták ki a diót nem fogyasztó kontrollcsoporttal összehasonlítva.

A fluid (folyékony) intelligencia azt mutatja meg, hogyan értjük meg és hasznosítjuk az új információkat, vagyis az új feladatok által állított helyzetekben nyújtott teljesítményt méri.

A serdülőkor az agyi összekapcsoltság és az összetett viselkedés finomodásának időszaka. Korábbi kutatások szerint a többszörösen telítetlen zsírsavak (PUFA-k) kulcsfontosságúak a központi idegrendszer felépítésében és működésében az idegi fejlődés időszakában, és három specifikus PUFA alapvető fejlődési szerepet játszik. Két omega-3 zsírsav – a dokozahexaénsav (DHA) és az eikozapentaénsav (EPA) – olyan PUFA-k, amelyeket a táplálkozással, főként a tenger gyümölcseiből kell beszerezni. A dió az egyik leggazdagabb forrása a növényi eredetű omega-3 zsírsavaknak, különösen az alfa-linolénsavnak (ALA), amely a hosszabb láncú EPA és DHA előanyaga.

Az ALA-nak mástól független pozitív hatása van az agyműködésre és a plaszticitásra. Emellett a dió alkotórészei – különösen a polifenolok és más bioaktív vegyületek szinergikusan hathatnak az ALA-val az agy egészségének elősegítésére. Korábbi kisebb tanulmányok pozitív összefüggést találtak a diófogyasztás és a kognitív funkciók között gyermekek, serdülők és fiatal felnőttek esetében, de eddig egyetlen randomizált, kontrollált vizsgálat sem foglalkozott a diófogyasztás serdülőkori neuropszichológiai funkciókra gyakorolt hatásával.

Az új vizsgálati eredményekről beszámoló kutatók 771 egészséges serdülőt (11-16 évesek, átlagéletkor 14 év) vizsgáltak, akik 12 spanyol középiskolából kerültek ki. A résztvevőket az egészséges táplálkozásra vonatkozó ajánlások betartására kérték, és véletlenszerűen egy-egy arányban osztották be őket a beavatkozási (n = 386) és a kontrollcsoportba (n = 385).

A vizsgálat kezdetén és 6 hónap elteltével neuropszichológiai teszteket és viselkedési értékelő skálákat töltöttek ki. Az Attention Network Test (ANT) a figyelmet, az elsődleges mentális képességek tesztje (PMA-R) a fluid intelligenciát mérte. A résztvevők kitöltötték az Képességek és nehézségek kérdőívet is, amely a problémás viselkedés összpontszámát adta meg. A tanárok kitöltötték az ADHD DSM-IV kérdőívet, hogy további információkat szolgáltassanak az ADHD viselkedésről.

A szülők beszámoltak gyermekük napi diófogyasztásáról, ami alapján a diófogyasztás betartását úgy határozták meg, hogy a 6 hónapos időszak alatt 100 vagy annál több napon fogyasztottak diót. Azoknál, akik ilyen mértékben betartották a javaslatot, szignifikánsan javult a figyelem, a fluid intelligencia és csökkent az ADHD tüneti pontszáma.

Budapest, 2023. április 27.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető