Egy víziókról és jövőképről szóló szakmai beszélgetésben felmerült a robotorvos koncepciója: milyen nagyszerű lenne, ha a panaszunkkal gyorsan eljutnánk egy ilyenhez, türelmesen meghallgatna, alaposan megvizsgálna, megadná a diagnózist és a kezeléssel, javaslatokkal rövid időn belül elégedetten távoznánk. Ezt azonban még vízióként sem tudjuk megfogalmazni, mert az orvosi döntéshozatal jelentős része élmény- és tapasztalat alapú tudás, ami nem kódolható, ezért nem automatizálható a jelenlegi ismereti szintjeinken. És a szakértők egybehangzó véleménye szerint még legalább száz évig nem is lesz az, különösen annak fényében, hogy a gyógyuláshoz is személyes energiára van szükség, amihez az élményalapú tudás kulcselem. Így a gyógyítási és gyógyulási folyamat lényeges elemeit nem vagyunk képesek automatizálni.
Azonban az ember-gép együttműködés fejlesztésének keretei között
létre tudunk hozni robot egészségasszisztenseket, amik az egészség megteremtésének különböző színterein és szintjein járulnak hozzá a mind nagyobb jólléthez.
Ez a támogatás nagyon sokféle módon valósulhat meg az igények és célok függvényében. Lehet ez például egy valamennyi étkezésre lebontott részletes heti étrend az anyagcsere és a mikrobiom aktuális állapotához igazítva, ami receptet is tartalmaz a szükséges hozzávalókkal. Az okosotthon-alkalmazások korában egy ilyen asszisztens meg is rendeli a hozzávalókat, és egy teljeskörű konyharobot (vagy robotkonyha?) el is készíti és tálalja előre meghatározott időpontra az ételeket. Lehetőség a mozgássérültet támogató személyre szabott, félig robotizált exoskeleton, amelyet a mozgáskorlátozottság, az egyéni életstílus és feladatok, valamint a várható terhelés alapján számított jellemzők alapján készítenek el. A más iparágakban már széles körben tesztelt felhőalapú gyártás módszertanával, központi biomechanikai intelligenciát hasznosító 5G hálózati támogatással működő 3D nyomtatással elkészített személyre szabott protézis is közel van a megvalósíthatósághoz, ahogy arra is számíthatunk, hogy a sejten belüli hibás folyamatok megjavításához nanotechnológiát hasznosító fehérjerobotokat vetünk be a közeljövőben.
Az adatok egészségcélú hasznosítását a személyes egészségprofilt tükröző 360 fokos adatkép alapozza meg. Ezek adatbázisokba gyűjtése személyes egészségparamétereket befolyásoló adatokat rendszerez, amelyek a teljes egészség-ökoszisztéma különböző forrásaiból származnak. Ahhoz, hogy nagy pontosságú és magas hasznosulási értéket képviselő egészségasszisztens algoritmusokat dolgozzunk ki, elengedhetetlen, hogy a lakosság túlnyomó többsége megossza személyes egészségadatait a kutatás-fejlesztés érdekében. Ebben jelenleg Európában a legbizalmatlanabb országok közé tartozunk Lengyelországgal, Horvátországgal és meglepő módon Ausztriával együtt. Csak Románia és Bulgária van mögöttünk, ahol még alacsonyabb az intézményekbe vetett bizalom szintje.
Az adathasznosítási hierarchiában – az adat-információ-tudás-bölcsesség átalakítási folyamatban összességében mindennek a legelején járunk. Erőfeszítéseink legnagyobb részét társadalmi szinten arra fordítjuk, hogy a sokféle és sokszínű adathalmazokat összekössük, egységesen kezelhető és elemezhető adatbázisokat hozzunk létre, ami lehetővé teszi, hogy az adathasznosítás második fokára léphessünk, információkat tudjunk előállítani az egészséggel kapcsolatban, amiket széles körben tehetünk közzé, mind az egészségügyi szakemberek, mind a lakosság számára. Az adatokból nyert információ az, ami már hasznosnak bizonyul mind a társadalom, mind az egyén számára. Az adatkor egészség-ökoszisztémájának egyik legnagyobb ígérete, hogy a nagy mennyiségű, sok forrásból származó sokféle adat egységes elemzése jobbá teheti a társadalmat, és lehetővé teheti az egyének és szervezetek döntéshozói számára, hogy megalapozottabb döntéseket hozzanak. Ez a mindennapjainkban is jelentős változásokat fog hozni, amikor nemcsak a közlekedési útvonalaink kiválasztásához nyújtanak segítséget közösségi adatmegosztásokat is hasznosító mobil applikációk, hanem felhőalapú egészségasszisztensek tesznek javaslatot az egészség-életút legjobb választásaihoz.
Budapest, 2020. december 18.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető