Hadd aludjon!

Kínában udvariatlanságnak tartják mások felébresztését, különösen a legnagyobb ünnepük, a kínai újévkor tartott tavaszi fesztivál első napján. Ugyanis akit ilyenkor felébresztenének, annak egész évben kialvatlanul, kimerülten és zaklatottan kellene végeznie a munkáját. Ismét egy ősi ismeret, amelynek mára sikerült bebizonyítani az igazságtartalmát. Legújabban a kardiológusok hívták fel a figyelmet a megfelelő mennyiségű alvásra, mint életesszenciára.

Az Amerikai Szív Társaság idén emelte be a szívegészségről szóló listájába, a „8 életesszenciába” az alvást.

A teljes lista szerint

  • 1. Táplálkozzon egészségesen!
  • 2. Legyen fizikailag aktív!
  • 3. Kerülje a dohányzást!
  • 4. Aludjon egészségesen!
  • 5. Tartsa karban testsúlyát!
  • 6. Tartsa karban a koleszterinszintjét!
  • 7. Tartsa karban a vércukorszintjét!
  • 8. Tartsa karban vérnyomását!

A legújabb kutatások szerint az alvás időtartama immár az ideális szív- és agyi egészség alapvető összetevőjének számít.

A bő egy hónapja megjelent tanulmány szerint az éjszakai 7 és 9 óra közötti időtartamú alvás számít a szív egészség szempontjából ideálisnak. Az eredmények szerint a rendszeres egészséges alvók szív- és érrendszeri kockázata 47%-kal kisebb, mint a legrosszabb alvóké.

A vizsgálatban résztvevő 69 év átlagéletkorú 1920 önkéntes közel kétharmada (63%) aludt kevesebbet 7 óránál és közel egyharmada (30%) kevesebbet 6 óránál, 39 százalékuknál az alvás időtartama éjszakánként nagymértékben változott, míg 25 százalékuknál az alvás kezdetének időpontja változott jelentősen. A rövid ideig alvóknál magasabb volt a túlsúly és elhízás, a cukorbetegség és a magas vérnyomás előfordulása.

A kutatók arra is felhívják a figyelmet, hogy az alvás jelentőségét alulértékelik általában a társadalomban is és az orvoslásban is. Ezzel szemben sokkal több figyelmet kell rá szentelnünk, és az orvosoknak meg kell kérdezniük a pácienseiket, hogyan és mennyit alszanak. 

Budapest, 2022. november 24.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető