hang.zavar

Itt a tavasz, egyre többet süt a nap, kellemes meleg van és jól esik a szabadban üldögélni. Leül egy padra a közeli parkban, hallgatja a madárcsicsergést, még a levelek suhogását is érzékeli. Amikor megjelenik egy harsány társaság. Hatalmas pokrócot terítenek le, és letelepednek piknikezni. A kutyáik nem bírnak magukkal, folyamatosan ugatnak, a gyerekek rohangálnak és mindig szürcsölve isznak, az egyik apa folyamatosan szívja a fogát, a lánya hangosan rágózik, és egy idő után az egyik baba is rázendít a sírásra. Vége a nyugodt napozásának, és ilyenkor közülünk majdnem minden ötödik ember, 18% erős irritációt, undort vagy szorongást érez. Ők mizofóniában szenvednek, ami azt jelenti, hogy fokozottan érzékenyek bizonyos hangokra.

Emellett a legtöbb mizofóniában szenvedő ember gyakran önmagát okolja az erős reakciókért és azért, hogy a hangok hatása miatt kimarad valamiből. Néhányan arról számolnak be, hogy csapdában és tehetetlennek érzik magukat, amikor nem tudnak elmenekülni az őket zavaró hangok elől.

A londoni King’s College-ban elvégzett kutatásban az olyan hangok esetében, mint a normál légzés, ásítás, lépések és akcentussal kiejtett hangok, a résztvevők több mint 80%-a nem jelentett semmilyen érzést. Ezzel szemben voltak olyan hangok, ahol az arányok fordítva jelentek meg. A résztvevők háromnegyede erős érzéssel reagált arra, ha azt hallotta, hogy valaki szívja a fogát, szürcsöl, hangosan rágja a rágógumit, horkol, szipog, köhög vagy hangosan lélegzik, és a kutyaugatás is hasonló hatással bírt. A leggyakrabban jelentett negatív reakció az irritáció volt minden kiváltó hang esetében, kivéve a hangos rágást, amelynél az undort jelentették gyakrabban. Szorongást legnagyobb arányban babasírást, horkolást és ugatást hallva jelentettek, valamint pánikot a lépések hallatán.

A legerősebb negatív érzést a csámcsogás, az ismétlődő ugatás, a horkolás és a rágógumi rágás váltotta ki. A nők minden kiváltó hang esetében erősebb érzésekről számoltak be, mint a férfiak, a legnagyobb különbség a csámcsogás, az ízületi reccsenés és a szürcsölés esetében mutatkozott.

E tanulmány becslése szerint csaknem minden ötödik ember tapasztal mizofóniát olyan szinten, hogy az jelentős stresszes terhet okoz és erős negatív, korlátozó hatású érzelmi hatást vált ki. Az életkor előrehaladtával a negatív hatások valamelyest csökkenek, aminek oka lehet, hogy idővel sikerül kialakítani jobb megküzdési stratégiákat, és a mindennapi életvitel hatékonyabb megszervezésével csökkenteni a hangoknak való kitettséget.

Budapest, 2023. május 4.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető