Cyberdyne a kiborg gyártója és HAL a neve a robottechnológiát alkalmazó terméknek. Korábban sci-fiben, ma a valóságban. A Cyberdyne a Terminátor-filmekben szereplő fiktív cég, amely gyilkos robotokat épít, HAL a 2001: Űrodüsszeia paranoid mesterséges intelligenciája. A mai, nagyon is valóságos japán Cyberdyne vállalat hordható kiborgokat fejlesztett ki, amelyeket HAL-nak (Hybrid Assistive Limb – hibrid segédvégtag) neveztek el. Segít a stroke-ban, gerincsérülésben vagy neurodegeneratív betegségben szenvedő betegeknek visszanyerni végtagjaik funkcióját.
A Cyberdyne HAL képes érzékelni az idegek gyenge vagy rendezetlen jeleit, és segít végrehajtani a kívánt mozgást, legyen az olyan egyszerű, mint a könyök hajlítása, vagy olyan összetett, mint a járás. Egyszerűbben fogalmazva: a HAL érzékeli, hogy az agy milyen mozdulatot akar mondani az izmoknak, majd segít végrehajtani azt.
„Ezek az eszközök az ember, a mesterséges intelligencia-alapú robottechnológia és az informatika fúzióját valósítják meg” – mondta Dr. Yoshiyuki Sankai, a Cyberdyne alapítója és vezérigazgatója. Egy nemrégiben lezajlott videóbeszélgetés során büszkén mutatta be azon betegek videóit, akik a HAL használata után megdöbbentő fejlődést értek el.
Egy tizenéves fiú, aki 2 éves korában egy autóbaleset után deréktól lefelé nem érezte a csípőjét, több, mint egyéves kezelés után a HAL segítsége nélkül is képes volt mozgatni a csípőjét és felemelni a lábát. Visszanyerte a bél- és hólyagszabályozást is.
Egy középkorú nő, aki 5 évvel korábbi autóbalesete után nem tudta mozgatni a jobb lábát, 3 hónapot töltött HAL kezelésben, és visszanyerte a kocogás képességét, és végül visszatért a normális élethez.
A kutatások kimutatták, hogy a HAL készülék segíthet a gerincvelő-sérülés, az agyi bénulás, a stroke okozta neurológiai károsodás, a krónikus derékfájás kezelésében, valamint az olyan degeneratív neuromuszkuláris betegségekben szenvedőknek, mint az amyotrófiás laterálszklerózis, az izomdisztrófia és a Parkinson-kór. A HAL még a járáshoz túlságosan gyenge szívbetegeknek is segített úgy mozogni, mint az egészségesek.
Amikor a páciens belép a HAL-ba, a terapeuta elektródaérzékelőket helyez el (mint az EKG-nál használt párnák) a páciens bőrének több pontján. Az érzékelők érzékelik a bőr felszíne alatt lévő idegi átvitelt, és aktiválják az ízületi motoros képességet a kívánt mozgás létrehozására. A testünk rendelkezik „proprioceptoroknak” nevezett érzékelő receptorokkal, amelyek érzékelik a mozgást és a testünk helyzetét. A HAL-kezelés ezt használja ki. A mozgást a páciens testének izmaiban természetesen jelen lévő proprioceptorok érzékelik, és ez az információ szinkronizálódik a páciens mozgási szándékával, ahogyan az agyba visszajut. Ez a visszacsatolás segít az idegrendszernek megjavítani a sérült sejteket, vagy új kapcsolatokat találni, ami végső soron segít a betegeknek visszanyerni a mozgásképességüket.
A biofeedback elve nem új. A gyógytornászok számára bevett gyakorlat, hogy segítik a páciensek mozgását, hogy visszanyerjék az elveszett motoros funkciókat. Több cég robotikus exoszkeletonjait a 2010-es évek közepe óta használják a fizioterápiában. Más piaci szereplők programozott mozgásmintákkal rendelkező eszközöket gyártanak, amelyek lehetővé teszik a kerekesszékesek számára, hogy felálljanak, járjanak vagy lépcsőt másszanak.
A HAL segítségével a terapeuták figyelemmel kísérhetik az érzékelők által gyűjtött információkat, beleértve az idegi jelek erősségét, a lépéscikluson keresztül a talppárnákra gyakorolt nyomást, az ízületek motoros nyomatékát, a járásformát és a testtartást. Az összes adat valós időben jelenik meg egy érintőképernyős táblagépen. Ez a visszajelzés lehetővé teszi, hogy finomhangolják az eszköz és a test közötti kölcsönhatást. Ha a páciens elfárad a HAL-lal végzett edzés során (általában körülbelül 45 perc elteltével), a terapeuta fel tudja tekerni a nyomatékot, így az eszköz nagyobb segítséget nyújt. Ahogy a betegek fejlődnek, visszaveheti a segítséget, vagy akár ellenállást is hozzáadhat, hogy ösztönözze az izomnövekedést és növelje az erőt.
Egészségeseknél a HAL már akkor is képes mozgatni a végtagokat, ha a használója gondolatban kimondja a szavakat. Ha azt gondolja, hogy ‘Emelje fel a jobb lábát’, a készülék megteszi ezt helyette.
Budapest, 2023. április 20.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető