Játssz még!

Videójátékok és egészség. Leggyakrabban inkább egészségromlásról esik szó ilyenkor, játékfüggőségről vagy a túlzott képernyőhasználatról, amely rontja a látást, az ülő életmód miatti elhízásról, esetleg a kéz különböző gyulladásos megbetegedéseiről. Egy új kutatás az akciójátékok előnyeit mutatta ki, ugyanis kiderült, hogy fokozzák az agyi aktivitást és javítják a döntéshozatali képességeket.

Funkcionális MRI-vel végzett idegrendszeri képalkotó vizsgálatok és egy döntéshozatali feladat eredményeinek közös elemzésével a kutatók megállapították, hogy azok az egyetemisták, akik az előző két évben legalább heti 5 órát játszottak akciójátékokkal, gyorsabb és pontosabb döntéseket hoztak, mint azok a társaik, akik kevesebb mint heti 1 órát játszottak ilyenekkel.

A kutatásban résztvevőknek szenzomotoros döntéshozatali feladatot kellett elvégezniük, amely során egy balra-jobbra mozgó színes ponthalmaz mozgásirányát kellett gyorsan felismerniük. A feladat egy színjelzéssel indult, megadva, hogy milyen színű pontok mozgását kell figyelni, miközben más színű pontok ellenkező irányba mozogtak. A színeltérések a nagyon kontrasztostól az alig különbözőig változtak az alábbi színskála szerint. A pontok mozgásának elindulását követően 3 másodperc állt rendelkezésre a résztvevőknek arra, hogy a jobb vagy a bal kezükkel megnyomjanak egy gombot, jelezve a mozgásirányt, vagy ne nyomjanak gombot, ha véletlenszerű volt az adott színű pontok mozgása.

Az eredmények azt mutatták, hogy a videójátékosok átlagosan 190 ezredmásodperccel voltak gyorsabbak és 2%-kal pontosabbak a válaszaikkal, mint a videójátékkal keveset játszó társaik. A képalkotó vizsgálatok kiértékelése szerint a számítógépes akciójátékok potenciálisan fokozzák az érzékelés, az észlelés és a cselekvésre való leképezés több alfolyamatát, ami által javítják a döntéshozatali készségeket.

Azt azonban még nem tudjuk, hogy hány éves kortól szabad így edzeni az agyat, mennyi az optimális játékidő, ami már döntésjavító hatású, ugyanakkor nem vezet függőséghez, és azt sem látjuk még, hogy a kognitív képességek ilyen fejlesztése hatással van-e az iskolai teljesítmény tartós javulására.

Ami bizonyos, hogy mint minden más dologgal, a videójátékokkal is csak mértékkel szabad foglalkozni, mivel a túl sok játék könnyen vezethet függőséghez, különösen a fiatalok fejlődő, még könnyen formálható agya esetében.

Budapest, 2022. október 6.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető