Koffein a sportban- valódi teljesítményfokozás vagy csak placebo?

Címkék

2004 óta már nem szerepel, mint doppingszer a dopping listákon a koffein, így az egyik leggyakrabban használt teljesítményfokozó szer a világon.  Stimulálja a központi idegrendszert, növeli a dopamin szintet, megemeli a légzésszámot, valamint csökkenti a fáradtságérzetet, azáltal, hogy az adenozin receptorokhoz köt, az adenozin helyére ami a fáradtságérzetért felelős. Számos egyéb hatása van, például növeli a gyomorsav kiválasztást, vizeletkiválasztást és mivel növeli a pulzusszámot, fokozza a szívműködést is.

Kutatások igazolják, hogy a koffein képes javítani a sportteljesítményt, főleg az állóképességi sportokban, míg a gyorsasági sportokban a reakcióidőt és a mentális fókuszt javítja.

Az ajánlások szerint napi 3-6mg/ttkg koffeinbevitel a leghatékonyabb a sportteljesítmény javításához, ez egy 70kg- os sportoló esetében napi 200-400mg-ot jelent. Ez 2-4 presszó kávénak vagy egy energiaitalnak felel meg. Körübelül 30-60 perc után hat, így verseny előtt fél órával érdemes fogyasztani.

Manapság már nem csak kávéból vagy teából esetleg energiaitalból lehet koffeint juttatni a szervezetünkbe, hiszen rengeteg tabletta, rágógumi, gél is megjelent már a piacon.

Számos kutatás irányult arra, hogy valódi hatása van-e, mint teljesítményfokozó vagy inkább a placebo hatás érvényesül, miszerint aki elhiszi, hogy segít neki a koffein, az jobban teljesít. Az eredmények azt mutatják, hogy a koffein tényleg javítja az állóképességet, az erőnlétet, aerob és anaerob tevékenységek során. Azonban bebizonyosodott, hogy a placebo hatás is működik, ha azt gondolják a sportolók, hogy bevitték a szervezetükbe, akkor is fokozódik a teljesítményük. Érdekesség, hogy a kutatások azt mutatták, hogy ha rájönnek a sportolók, hogy valójában nem fogyasztottak ergogén segédanyagot, akkor a placebo hatás is csökkenhet. Ilyenkor etikai kérdések is felmerülnek, miszerint helyénvaló e megtéveszteni a sportolókat, még akkor is ha a cél a teljesítményük növelése…