„– Segített önön ez a magnetikus terápia vagy sem? Lát ön bennünket? Milyen színű az ingem?
– Csak akkor látok – felelte a lány –, ha a Mester megdelejez. Akkor érzékelem a fényt, a színeket, az alakok imbolygását.” Szunyogh Szabolcs: Mária Terézia. Kossuth Kiadó, 2021.
„A terápia során egy rézgyűrűt helyeznek a koponya fölé. Az ebben keltett mágneses tér változása áthatol a koponyán és elektromos áramot kelt az érintett agyi képletekben, szövetekben. A kialakuló gyorsan változó mágneses tér az idegszövetekben elektromos áramot kelt, amely ha megfelelő az intenzitás”, az idegsejtek membránjában elektromos áramot kelt – ez a transzkraniális mágneses stimuláció (TMS).
Egy idén megjelent kutatási eredmény szerint a transzkraniális mágneses stimuláció szorongásos depresszióban szenvedő betegeknél szorongásoldó és antidepresszáns hatással jár. Az 1820, major depressziós zavar diagnózisával rendelkező beteg adatainak elemzése során több mint 75%-uknál szorongás is fennállt. A nemek között nem volt különbség a szorongás gyakoriságában, míg a szorongó csoport átlagosan 4 évvel fiatalabb volt a nem szorongó csoportnál (47 vs. 51 év).
A TMS kezeléseket követően a szorongásos depresszióban szenvedők a kiindulási értékhez képest legalább 50%-os csökkenést mutattak a szorongás és a depresszió mutatóiban.
A szorongást mérő skála pontszámai jelentősen csökkentek a szorongó depressziós csoportban. A betegek 54%-ánál volt kedvező hatása a kezelésnek, és 31%-uk teljesen tünetmentessé vált azok közül, akik a teljes kezelési programban részt vettek.
A depresszió kezelése is eredményes volt mind a szorongó, mind a nem szorongó csoportban, igaz, a szorongásban nem szenvedő depressziós betegeknél jobb volt a kezelés eredményessége. A szorongó csoportban a betegek 63%-ánál jelentkezett depressziós tüneteket csökkentő hatás és 28%-ukban vezetett teljes tünetmentességre, míg a szorongás nélküli depresszió esetében 77%-uk tapasztalt tünetcsökkenést és 42% tünetmentességet.
Súlyos és nehezen kezelhető betegségről beszélünk, mivel a szorongás jelenléte egy depressziós személynél jelentősen növeli a depressziós tünetek súlyosságát, az agy funkcionális károsodást, a betegség elhúzódásának valószínűségét és az öngyilkosság kockázatát. Számos kisebb vizsgálat és sok kétkedő véleményt követően tudományos alapossággal jelenthető ki, hogy a transzkraniális mágneses stimuláció – az egészség évszázadának delejezése – meglehetősen hatékony a szorongásos depresszióban szenvedő betegek nehezen kezelhető és sok esetben emiatt fogyatékkal élő csoportjában.
Budapest, 2023. február 9.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető