A nagy technológiai ciklusok szakértői szerint a mostani az egészség évszázada. A biotechnológia, nanotechnológia, ideg- és viselkedéstudományok fejlődése olyan szintet ér el az információtechnológia eszközrendszerét felhasználva, hogy néhány évtizeden belül számos krónikus betegségtől megszabadulunk, ma még gyógyíthatatlan kórképek válnak kezelhetővé, életünk csaknem teljes idejében egészségben élhetünk és a mindennapokban egészségnavigációs rendszerek támogatnak a kapcsolódó egészségszolgáltatásokkal. Ennek a fejlődésnek ugyan a legeslegelején járunk, fantasztikus gyógyítóeljárások már most is kezdenek elérhetővé válni. Ilyen a biológusmérnöki módszerekkel szerkesztett daganatellenes kezelés is, amelynek jelentős eredményeiről nemrég jelentek meg közlemények.

Az ábrán látható kiméra antigénreceptoros T-sejtterápia (CAR-T) célja olyan átalakított T-sejtek előállítása, amelyek képesek felismerni a szervezetben lévő fertőzött rákos sejteket és felvenni a harcot velük.
1. Az ábrán t-vel jelzett sárga-zöld T-sejteket eltávolítják a beteg véréből.
2. Ezután laboratóriumi körülmények között a specifikus antigénreceptorokat kódoló gént beépítik a T-sejtekbe.
3. Így előállítják a CAR-receptorokat a sejtek felszínén (az ábrán c-vel jelölve).
4. Az újonnan módosított T-sejteket ezután laboratóriumban tenyésztik.
5. Meghatározott idő elteltével a módosított T-sejteket visszajuttatják a betegbe.
A CAR-T terápia helyettesítheti a kemoterápiát hematológiai daganatos betegségekben szenvedő, visszaesett vagy az első vonalbeli terápiára nem reagáló betegek másodvonalbeli kezelésében.
A két kezelési móddal elért túlélési idő között 4-szeres volt a különbség az CAR-T kezelés javára két új vizsgálatban. Ezek alapján szakértők azt mondják, beláthatón belül ez lesz a standard kezelés. Amire hazánk is felkészül, az Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetben kerül elsőként bevezetésre ez a kezelés mód.
Budapest, 2021. december 16.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető