Mint a kenguruk

Bár néhány állat kegyetlenül bánik utódaival, azért pár dolgot mégis érdemes ellesni egyik-másikójuktól, ha csecsemőgondozásról van szó. A kenguruk hordozási szokásaira például egy egész módszertan épül, amit Kenguru Anyagondozásnak (Kangaroo Mothercare) neveztek el, mivel hogy fontos eleme a bőrkontaktus és a hordozás.

Egy indiai kutatás most az országban eddig keletkezett összes adatot összegyűjtötte a témában,  hogy megtudja a születés utáni 24 órában megkezdett Kenguru Anyagondozás milyen hatással van a koraszülöttekre. A kutatók 15559 alcsony születési súlyú koraszülött adataival dolgoztak.

Kiderült, hogy a Kenguru Anyagondozás harmadával (32%-kal) csökkenti a koraszülöttek halálozási kockázatát a konvencionális gondozással szemben. Sőt a fertőzések kockázatát is jelentősen (15%-kal) csökkentette. Ez a kockázatcsökkenés független volt attól, hogy milyen idős vagy milyen súlyú volt a baba, és hogy mikor (24 órán belül vagy később) és hogy hol (kórházban vagy más közösségben) kezdték el a módszert bevetni.

A gyűjtött adatokból azonban az is kiderült, hogy ha a Kengurú Anyagondozást korán, azaz a születés utáni első 24 órán belül elkezdik, még 33 százalékkal csökken a halálozási kockázat. 

A Kenguru Anyagondozás szuperereje nagyon összetett. Egyrészt a bőrkontaktusban lévő babák az anya teste által hőhöz jutnak, így segítve saját kis testük hőszabályozását. Másrészt lélegezni is segítenek a kisdednek, hiszen az anyukájuk szívverésének hallgatása arra ösztönzi őket, hogy szabályszerűen vegyék a levegőt. És az is előnye, hogy egy testhez közel tartott babán előbb észrevesszük, ha bőrszíne megváltozik, mintha inkubátorban figyelnénk sok másik csecsemő között.

A minél hamarabb megkezdett „kengurúzás” azért fontos, mert az újszülötteknél az első 24 órában a legmagasabb a halálozási kockázat.

A WHO (World Healt Organization) régóta ajánlja a Kenguru Anyagondozást, mint a koraszülöttek gondozási módját, ám sok helyen nem tudják kivitelezni azt – például ahol egy gondozóra sok csecsemő jut. De sajnos még olyan helyeken se mindig alkalmazzák, ahol a közelben lehetne az anyuka akár egész nap. 

Nógrád, 2023.06.30.
Mózer-Zima Katalin