Okos telefon, buta ember

Múlt héten írtunk arról, hogy az egészségtelen étrend butít. Azóta találtunk még egy butító faktort az életünkben, ami szinte mindannyiunkat érint: a hosszú időn át tartó, folyamatos és zavartalan okostelefon használat rontja a tanulási képességünket.

Korunk ijesztő és szomorú látképe az, amikor egy közlekedési eszközön, iskolafolyosón, váróteremben vagy bárhol a telefonjukba boruló embereket látunk. Az okostelefonok fantasztikus találmányok, amik sokféleképp könnyítik meg életünket, de sajnos nagyon könnyen a rabjaivá is válunk ezeknek az eszközöknek. A hosszadalmas, megszakítás nélküli használatuk viszont gondokat okozhat – állítja egy észt tanulmány.

Hogy milyen gondokat?

Nem leszünk képesek hosszabb mentális erőfeszítéseket tenni, amikor az nem a telefonunkhoz kapcsolódik, azaz nem tudunk hosszan fókuszálni egy dologra, és így tanulni sem.

Az okostelefonok átka az, hogy mindig ott vannak velünk, azonnali jutalmazást kapunk tőlük a folyamatosan új ingerek által. Így az okostelefonhoz szokott agyunk mindig a legkönnyebb megoldást fogja választani, ami a rövidtávú (azonnali) jutalmazásnak kedvez. Ezzel pedig belejutunk abba a bizonyos ördögi körbe, hogy folyton a telefonunk után nyúlúnk. 

Egyre kevésbé mutatunk hajlandóságot a telefonon kívüli tevékenységek iránt, amik hosszútávú előnyökkel járnának  – ez a félelmetes jelenség leginkább a mai kamaszoknál mutatkozik meg, de felnőtteknél is megfigyelhető -, és így a kreativitásunk és tanulási képességünk sérül. 

Nagyon fontos lenne tudatosan használni okostelefonunkat. Magunk is állíthatunk bizonyos szabályokat magunknak, még egyszerűbb, ha vannak társaink is a szabályok felállításában és betartásában, például a családunk tagjai. Legyenek olyan időszakok a napban, amikor egyáltalán nincs velünk a telefonunk vagy csak hívásokat tudunk rajta fogadni. Lehetnek olyan helyiségek a lakóterünkben, ahova sosem viszünk be telefont, például a hálószoba vagy a vécé. 

Ha egyedül vagy családilag sem tudunk leszámolni okoseszközeink uralmával, akkor érdemes felkeresni egy szakembert – coach-ot vagy pszichológust – aki segít benne. Megéri, mert rengeteg sok időt takaríthatunk meg, és egészsen csodás real-life élmények várnak ránk a telfonon kívüli világban, ráadásul a tanulási képességünk és kreativitásunk sem fog romlani.

Nógrád, 2022.09.07.
Mózer-Zima Katalin