Orránál fogva

Az ausztráliai Sydneyben működő Macquarie Egyetem Pszichológiai Tanszékének Élelmiszer, Íz és Illat Laboratóriuma kutatóinak egyik gyakran alkalmazott módszertana az érzékszervi vizsgálat, és ezt alkalmazták egy új kutatásban, ezúttal a megszokottól eltérő témában.

Mi jellemző az érzékszervi vizsgálatra? A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által kiadott Élelmiszeripari kézikönyv szerint a „jó érzékszervi gyakorlat egyik alapelve az, hogy az emberi érzékszerveket mérőműszerként használhatjuk. Mint minden mérést, ezt a folyamatot is befolyásolja a vizsgálati módszer kiválasztása, a minták előkészítése, a megfelelő ismétlési szám, a mérési eredmények értékelése, szükség esetén újabb mérések végrehajtása.” A szaglás során „fontos a megfelelő szaglási technika, és megfelelő szünet beiktatása a minták között. A legnagyobb nehézséget a bírálók számára a szagok, illatok leírása jelenti, ez képzéssel, és standardnak tekinthető mintasorok bemutatásával javítható.”

Az ausztrálok vizsgálatában ezúttal nem gyakorlott bírálók vizsgáltak élelmiszereket vagy kozmetikai illatanyagokat, hanem önként jelentkező nők szagoltak izzadt férfipólókat.

Mit szagoltak ki? Azt, hogy az egyedülálló férfiak testszaga erősebb, mint a párkapcsolatban élőké. Az erősebb testszag azonban nem növeli az egyedülálló férfiak esélyeit a nőknél a párkapcsolatban élő férfiakhoz képest, mivel szexisebbnek vagy vonzóbbnak nem bizonyultak ezáltal.

A kutatás során a férfiak arcát is értékelték a hölgyek. A párkapcsolatban élő nők a párkapcsolatban élő férfiak arcát kedvesebbnek, megbízhatóbbnak és hűségesebbnek értékelték, míg az egyedülálló férfiak arcát férfiasabbnak. Ugyanakkor az egyedülálló nők nem tettek különbséget arc szerint az egyedülálló és a párkapcsolatban élő férfiak között, sokkal inkább hagyatkoztak arra, hogy mit szagolnak ki, mint arra, hogy mit látnak.

Budapest, 2023. február 23.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető