Összeesküszöm

Az összeesküvés-hiedelmek hosszú távon számtalan negatív életkilátással járnak együtt. Előre jelzik, hogy az emberek mennyire jól birkóznak meg egy globális világjárvány veszélyeivel, milyen mértékben tudnak alkalmazkodni a változásokhoz, és milyen gyorsan. Ezáltal az összeesküvés-hívők jelentős hatással vannak az egészségügyre, valamint saját gazdasági és társadalmi jólétükre.

Az új koronavírusra az alábbi állítások közül Ön szerint melyik igaz?

  • Tudósok által tervezett biológiai fegyver.
  • Azt célozza, hogy elvegyék a polgárok jogait és létrehozzanak egy teljhatalmú kormányt.
  • Érdekcsoportok által pénzügyi haszonszerzés céljából kitalált átverés.
  • A közelgő globális gazdasági összeomlás elfedésére hozták létre.

Aki a négy közül bármelyik állítást igaznak tartja, nagyobb eséllyel kapja el a vírust, veszíti el a munkáját és lesz társadalmilag elszigetelt egy nemrég közreadott vizsgálat eredményei szerint. Általában is igaz, hogy az összeesküvésekről alkotott meggyőződések előre jelzik az egészségmagatartást és a jólétet egy világjárvány során.

A covid összeesküvésben hívők viselkedése az abban nem hívőkhöz képest

Azok, akik hisznek a covid- összeesküvésekben, kisebb valószínűséggel teszteltetik magukat az új koronavírusra. Viszont nagyobb valószínűséggel fertőződnek meg, és lesz a tesztjük pozitív.

Az összeesküvés-elméletek egyik alapvető tulajdonsága, hogy következetesek. Annak ellenére, hogy egy összeesküvés-elmélet a logika vagy a tudományos bizonyítékok alapján rendkívül valószínűtlen is, ha az az észlelő számára valóságosnak tűnik, akkor valódi hatással van az attitűdökre, az érzelmekre és a viselkedésre.

Az összeesküvés-hiedelmek a vizsgálatban megjósolták a koronavírussal kapcsolatos előírások megsértésének, a társadalmi elutasítás megtapasztalásának valószínűségét, a munkahely elvesztését vagy a jövedelem csökkenését, valamint az általános jólét csökkenésének nagyobb valószínűségét. A legtöbb hatás általánosítható volt az összeesküvés-elméletekre való szélesebb körű fogékonyságra, túlmutatva a covidra vonatkozó hiedelmek szerepén.

Az összeesküvés-hiedelmek megjósolták a társas kapcsolatok zavarának megnövekedett esélyét. Azok az emberek, akikre nem jellemzők az összeesküvés-hiedelmek, nagyobb valószínűséggel utasították el azokat az embereket, akik erős összeesküvés-hívők. Az összeesküvés-hívőket nézeteik hangoztatása miatt stigmatizálhatják és csökkenhet társadalmi támogató hálózatot.

Budapest, 2021. november 11.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető