A keto-szerű diéta megduplázza a kardiovaszkuláris kockázatot – írnánk címünkben, ha kattintásvadászok lennénk. De nem vagyunk azok. Pedig egy friss kutatás arra jutott, hogy a keto-szerű étrend megduplázza a szív- és érrendszeri rendellenességek kockázatát. Tényleg?
Kezdjük azzal, hogy mi is az a ketogén diéta. Ez a manapság eléggé divatos étrend a magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú ételek fogyasztását írja elő. Az arányok nagyjából így néznek ki: 75-80 százalék zsír, 15-20 százalék fehérje és csak 5-10 százalék szénhidrát. A gondolat pedig az mögötte, hogy a szervezet szénhidrát híján a zsírból – zsírsejtekből, azaz ketonokból – nyerje az energiát.
Ennek a kutatásnak az esetében a keto-szerű diéta azt jelentette, hogy a résztvevők táplálékának maximum 25 százaléka volt szénhidrát és minimum 45 százaléka zsír. A UK biobank adataiból dolgoztak. Akik megfeleltek a keto-szerű diétát követőknek, azok között eleve magasabb volt a testzsír százalék és a cukorbetegség előfordulása is gyakoribb volt körükben, mint a kontrollcsoportban, akik átlagos étrendet követtek.
Az LDL koleszterin szintje 0.16 mmmol/L-rel, az apolipoprotein szintje pedig 0.05 g/L-rel magasabb a keto-szerű diétát követők között a kontrollcsoporthoz képest. Átlagos 11.8 évnyi utánkövetés után a keto csoport 9.8 százalékánál, a kontrolcsoport 4.4 százalékánál jelentkezett a következő betegségek valamelyike: angina (mellkasi fájdalommal járó betegség), infarktus, koszorúér-betegség, stroke, perifériás artéria betegség. Tehát ezek alapján azt mondhatnánk, hogy a keto-szerű diéta megduplázza a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását.
Igen ám, de arról ne feledkezzünk el, hogy akik ketó-szerű diétát kezdenek el követni, már gyakran eleve valamilyen egészségügyi probléma miatt térnek át erre az életmódra. Mint ahogy feljebb is írtuk, a ketós csoportban eleve magasabb volt a testzsír százalék, és gyakoribb a cukorbetegség előfordulása. Szóval ők már eleve egy rosszabb egészségi állapotból indultak, és ez jelentősen befolyásolhatta az eredményeket. Hogy ez a „duplázás” mennyiben róható az étrend számlájára, azt további viszgálatokkal kellene kideríteni, amik kizárják ennek a kutatásnak a gyengeségeit.
Egyelőre a húsvéti asztalnál bátran fogyaszthatunk mindent – mértékkel! Egy kis sonka, egy kis tojás, egy kis kalács és sok-sok szezonális zöldség! Boldog ünnepeket!
Nógrád, 2023.04.06.
Mózer-Zima Katalin