Szívre lélekkel

Szívére vette, vagyis megsértődött, megbántódott, esetleg nagyon rosszul esett neki valami vagy mély bánatot érez. Sokszor mindennek leginkább negatív felhangja van, mi több, a gyengeség jelének tartják sokan. Ugyanakkor a szív és a lélek összefüggése és egymásra hatása betegségek esetében kezd pontosan kirajzolódni. A szív- és érrendszeri betegségek hozzájárulnak a depresszióhoz, a depresszió pedig a szív- és érrendszeri betegségekhez. Ami különösen riasztó, hogy a súlyos depresszió a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát igen jelentősen, 72%-kal növeli meg.

Mi a helyzet a kezelés hatásával? Egy új tanulmány azt vizsgálta, hogy a depresszió pszichoterápiával történő kezelése milyen hatással bír a szívbetegségekre. A kutatócsoport 636.955 olyan felnőtt adatait elemezte, akik depresszió miatt pszichoterápiában részesültek, és akiknek kezdetben nem voltak szív- és érrendszeri betegségei.  A kezelt betegek nyomon követése az utolsó terápiás ülés után 1 évvel kezdődött és átlagosan 3,1 évig, legfeljebb 7 évig tartott. Eredményeik szerint a depresszió tünetei a betegek több, mint felénél, 59%-uknál, javulást mutattak a pszichoterápia hatására, és náluk a tünetcsökkenéssel együtt a szív- és érrendszeri betegségek kockázata 12%-kal csökkent. A 45 és 60 év közöttiek esetében ez a kockázatcsökkenés 15%-osnak bizonyult, míg a 60 év feletti betegeknél csak 6%-osnak.

A tanulmány ugyanakkor nem mutatja ki, hogy a depresszió javulása milyen módon vezet a szív- és érrendszeri kockázat csökkenéséhez. Az egyik mechanizmus lehet, hogy a depresszió eredményes kezelésével javul a beteg életmódja. Ez különösen a fizikai aktivitásra vonatkozik, amelynek kedvező hatása mind a mentális egészségre, mind a szív- és érrendszeri egészségre jól bizonyított. Emellett az is magyarázhatja az eredményes pszichoterápia kedvező hatását, hogy míg a depresszió fokozza a gyulladásos folyamatokat a szervezetben, így az erek falában is, a depresszió tüneteinek csökkentése mellett a gyulladásos folyamatok is enyhülnek, ami hatással van a szív- és érrendszeri egészségre.

Mindenesetre az eredmények azt mutatják, hogy a bizonyítékokon alapuló pszichoterápiás módszerek eredményei túlmutatnak a lelki egészségen, és egyértelmű hosszú távú fizikai egészségelőnyökkel járnak a 60 év alattiak körében.

Így a pszichoterápiákhoz való hozzáférés megkönnyítése a mentális egészség javítása mellett a fizikai egészségre is kedvező hatással van. Ez különösen igaz azokra a közösségekre, amelyek nehezen férnek hozzá pszichoterápiás kezelésekhez, és amelyek emellett a szív- és érrendszeri betegségek magas kockázatával bírnak.

Budapest, 2023. június 1.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető