Távolba tolható rövidlátás

A pupillatágító szemcseppek képesek lehetnek késleltetni – sőt talán megelőzni is – a rövidlátást gyerekeknél. Ezt egy friss és ropogós Hong Kong-i kutatás állítja.

A rövidlátás, ha egyszer megjelenik, már nem lehet visszafordítani, ráadásul más szemproblémákhoz is vezethet, mint például a makula degeneráció, retina leválás, zöld- vagy szürkehályog. Így hát nagyon is érdemes lenne megelőzni! Sajnos azonban a világ más irányba halad, hisz az 1970-es évek óta majdnem a duplájára nőtt a gyakorisága: 25-ről 42 százalékra emelkedett a rövidlátók aránya az Amerikai Egyesült Államokban. A gyerekek pedig különösen érintettek az ügyében.

A rövidlátást okozó mumus vélhetően a képernyő. A gyerekek kevesebb időt töltenek kint a szabadban, ritkábban használják a szemüket arra, hogy a távolba tekintsenek, viszont annál gyakrabban arra, hogy egy közeli képernyőt bámuljanak. És minél kisebb az a képernyő, annál közelebb van a szemhez, ezért annál veszélyesebb. A megelőzésnek tehát az egyik formája, hogy próbáljuk a gyerekek képernyő előtt töltött idejét korlátozni – meg a magunkét is. Ha mesét, filmet néznek, játékon játszanak, akkor minél nagyobb képernyőn, lehetőleg tévén tegyék azt, és üljenek tőle távol. Tabletet, telefont csak a legritkább esetben nézzenek. 

A mai világban azonban nehéz, és egy bizonyos kor után már sokszor lehetetlen elkerülni a képernyőket, így nagyon jó hír az számunkra, hogy úgy tűnik, a pupillatágító szemcseppek képesek lehetnek késleltetni a szemromlást. Egy 2020-as kutatásban már kiderült, hogy a 0.05 százalékos atropin oldat a leghatásosabb, ha lassítani szeretnénk a rövidlátás súlyosbodását. Ebből kiindulva most a 474 4-9 éves gyereknek – akik a kutatásban részt vettek – harmaduk kapott 0.05 százalékos atropin oldatot minden este két éven át. Másik armaduk 0.01 szaázalékos oldatot kapott ugyanígy. Harmadik harmaduk pedig hatóanyag nélküli placebót cseppentett a szemébe. A kutatás kezdetekor a gyerekek szeme egészséges volt.

A két év elteltével a placebós csoportban a gyerekeknek több, mint a fele lett rövidlátó, a 0.01 szaázalékos csoportnak kevesebb, mint a fele, a 0.05 százalékos csoportnak pedig kevesebb, mint a harmada (28.4 százaléka). Ezek a különbségek nagyon markánsak! A kutatók még szeretnének folytatni a kísérletet lagalább 6 évig, hogy még tisztábban lássuk az eredményeket.

Ez azonban már most is egy igazi szenzáció a szemészek körében is, akik üdvözölték az eredményeket. Eddig is használták már a rövidlátás további romlásának megelőzésére, de most bátran előírhatják megelőzésként is. Persze ennek az örömhírnek az ellenére se feledkezzünk meg a képernyő mumusok kordában- és megfelelő távolságban tartásáról!

Nógrád, 2023.02.22.
Mózer-Zima Katalin