Ha a sürgősségi osztályok dolgozói rendszeresen fertőtlenítenének a telefonjukat, akkor a fertőzések kevésbé terjednének. És ez nem csak rájuk lehet igaz, hanem ránk is…
Mobiltelefonjaink életünk szerves részei. Talán túlságosan is. Rengeteget nyomogatjuk őket különböző helyeken, legyen az a vécé, konyha, metró, strand. Nem csoda hát, hogy számos kórokozó ver rajtuk tanyát, amik természetesen szabad szemmel láthatatlanok.
A sürgősségi osztályokon dolgozók kitettsége a különböző kórokozóknak fokozottan magas. Egy New York-i kórház süggősségi osztályán a nővérek kifejlesztettek egy rendszeres fertőtlenítési rutint, ami abból állt, hogy minden 12 órás műszak végén a munkahelyi és a személyes telefonokat is összeszedték, eltávolították az aksijukat, és alaposan áttörölték őket egy fertőtlenítő kendővel, majd hagyták őket megszáradni, és így bocsátották őket a következő műszak rendelkezésére.
Az egy év alatt gyűjtött adatok azt mutatják, hogy a fertőtlenítés megtette hatását és nem csak a telefonokon, hanem az őket használó személyzeten is.
A kutatás fényében magánemberként is érdemes lehet bevezetnünk egy fertőtlenítési rutint a telefonunkra. Például hatásos lehet, ha amikor hazaérünk, áttöröljük a telefonunkat egy fertőtlenítő kendővel még azelőtt, hogy jó alaposan kezet mosnánk.
Hamarosan itt a tanévkezdés, és ezzel sajnos együtt jár a fertőző betegségek fokozott terjedése. Az alapos kézmosás, a telefon fertőtlenítése és bizonyos helyeken a maszk viselése sok bajtól megkímélhet minket.
Nógrád, 2022.08.26.
Mózer-Zima Katalin