Túlérett tartalmak

Ha egy kiskamasz eleget alszik, akkor kevésbé választ nem neki való médiatartalmakat – különösen, ha kissé impulzív a viselkedése.

Az impulzív személyiség hajlamos hirtelen jött késztetéseinek engedni, mérlegelés és megfontolás nélkül cselekedni. Az impulzív kamaszok nagyobb számban néznek nem nekik való filmeket. A keveset alvók szintén és nem a korosztályuknak való videojátékokkal is játszanak. Úgy tűnik, a megfelelő mennyiségű alvás jó irányba tereli még az impulzív kamaszokat is – legalább is ezt mutatják friss eredmények.

Aggasztó, hogy a vizsgálatban részt vevő 9 és 13 év közötti fiataloknak csupány a 19 százaléka aludt 8 óránál többet átlagosan egy éjszaka. Pedig ajánlások szerint a 6-12 éveseknek 9-12 órát kellene aludniuk, a nagyobb tiniknek 8-10 órát. 

Azt már tudjuk, hogy azok a felnőttek, akik gyerekként nekik nem való (idősebb korosztálynak való) tartalmakat néztek, agresszívabbak és kevésbé empatikusak. Azt is tudjuk, hogy a kevés alvás rosszabb érzelemszabályozást és rövidebb figyelmi időt eredményez. Azt azonban eddig még nem vizsgálták, hogy az alvás hossza hogyan változtatja meg a az impulzivitás és a rossz médiahasználat kapcsolatát.

A kutatók már lézető adatokhoz nyúltak, amik egy kamaszokat vizsgáló kutatásból származnak. 2757 9-13 éves gyereket vizsgálták 3 éven át a gyűjtött adatokból. A második és a harmadik évi értékeléseknél a gyerekek 35 és 42 százaléka játszott idősebb korosztálynak való játékokkal, és 38 és 49 százalékuk nézett nem nekik való filmeket.

A túl „érett” tartalmak egy év után nagyobb impulivitáshoz vezettek. A kevesebb alvás pedig elősegítette a túl „érett” videojáték és filmfogyasztást. Az alvás hossza befolyásolta az impulzivitás és a médiatartalmak fogyasztását. Az impulzívabb fiatalok esetében a rövid alvási idő jelentősen megnövelte a „rossz” tartalmak fogyasztását.

Ez a kutatás is azt mutatja, hogy alvásunk nagyban befolyásolja viselkedésünket. Ha valaki nem aludja ki magát, hajlamosabb rossz döntéseket hozni, amik aztán további befolyással vannak életünk egyéb részeire. Ezért is fontos, hogy jó körülményeket teremtsünk az alváshoz. Hogyan?

  • Lefekvés előtt legalább egy órával már ne nézzünk semmilyen képernyőt.
  • A hálószobában ne legyen semmilyen mesterséges fény felkapcsolva alváshoz.
  • A szoba hőmérséklete legyen inkább hűvös, mint meleg (19-21 fokos).
  • A matrac legyen kényelmes, nekünk való.
  • Az alvótársak pedig ne legyenek zavaróak.

Ha legalább kettőt kipipálunk ezekből, már tettünk valamit a pihentetőbb alvásunkért, és ezzel együtt a meggondoltabb választásainkért. 

Nógrád, 2023.06.22.
Mózer-Zima Katalin