Virtuális fitnessz, valódi fittség

Milyen lehetőségeink vannak, amennyiben mozogni szeretnénk? A legtradícionálisabb talán az, hogy felhúzzuk a futócipőnket és futunk pár kört a közeli parkban, vagy hogy lemegyünk az edzőterembe, és erősítünk, esetleg beiratkozunk egy zumba, balett vagy jógaórára. Egy fokkal modernebb már, ha otthon tornázunk előre felvett videós edzések segítségével, esetleg online. De akit még ez sem ugraszt ki a fotelből, annak itt van a legújabb őrület: a virtuális valóság fitnesz!

Jelenleg körülbelül 300 dollár (azaz 100 ezer forint) az ára annak, hogy egy túlméretezett szemüveget és headsetet viselve egy pillanat alatt egy hegycsúcson találjuk magunkat és lenyűgöző környezetben, edző segítségével tornázzunk egy olyan zenei mixre, ami a fiatalkorunkat idézi meg. És mindehhez ki sem kell mozuduni a nappalinkból! 

A gyártók eleinte csak játékokat terveztek a virtuális valóságba, de az első fitnesz VR akkora siker lett, hogy több cég is a piacra dobott hasonlót. A legelterjedtebb egyelőre az Oculus nevű termék, ami karácsonykor a legnépszerűbb ajándék volt az USA-ban, köszönhető ez többek között annak, hogy Oprah Winfrey beválogatta kedvenc tárgyai listájára. Tömegeket kezdett el megmozgatni ez a fajta forradamian új technológia, ami egyszerre több érzékünkre hat – látvány, hangok és még rezgések is. Hatására olyan emberek keltek fel a kanapéról, akik mindig is tudták, hogy mozogniuk kellene, de sosem találták meg a megfelelő helyet, mozgásformát hozzá.

A VR fitnesz a tipikus esete annak, amikor a technológia csodákat tesz az egészségünkkel. Akik kipróbálták, azt mondják, hogy inkább játéknak tűnik, mint testmozgásnak, pedig rendesen megizzasztja használóit – ám úgy látszik, észrevétlenül. A nagyon profi appok pedig már nem csak mozgást szolgáltatnak, hanem a helyes étkezésre és életvitelre is ösztönzik felhasználóikat.

De a VR eszközök nem csak a fittségünknek tehetnek jót. A MyndVR időseknek ajánlja a termékét, aminek segítségével távoli tájakra „utazhatnak” el. A massachusettsi Clark Egyetem mentális problémákat kezel virtuális valósággal, úgy tűnik sikeresen. A Solnit nevű gyerekközpont pszichiátriáján is használnak VR eszközöket, és ezek megnyugtatják a sokszoros traumán átesett gyerekeket is.

Egy dologra érdemes figyelni, amikor felvesszük a VR headsetet, hogy olyan helyen tegyük, ami biztonságos. Lehetőleg legyen elég nagy tér, hogy ne üzközzünk bele a bútorainkba, és ha tehetjük, inkább egy puha szőnyegen tornázzunk, ne a kemény padlón. Ha ezeket betarjuk, akkor nagyjából ki is küszöböltük minden veszélyét a virtuális tornának. 

Mózer-Zima Katalin

Nógrád, 2022.03.03.