Már többször vizsgálták, hogy milyen hatással vannak a háziállatok gazdájuk egészségére, hangulatára, életminőségére. Ám egy új kutatás most azt próbálta meg feltárni, hogy hogyan befolyásolja az idősebb gazdik kognitív képességeit egy házi kedvenc gondozása. Bár az összefüggések nem teljesen tiszták, úgy tűnik, hogy a gazdik agya meghálálja az állatról való gondoskodást.
Hat éven át követték 65 év feletti idősek kognitív képességeit. A kognitív funkciók olyan megismerési és gondolkodási tevékenységek, mint az észlelés, a figyelem, az emlékezet, az elszámolás, a nyelvhasználat vagy egyéb magasabb rendű gondolkodási feladatok. A vizsgált nagy létszámú csoport több, mint felének volt háziállata az elemzett időszakban. Mindenféle kognitív tesztekkel tették próbára az idősödő elméket, mint például visszafelé számlálás, tíz főnév visszamondása emlékezetből, kivonási feladatok. A végeredmény pedig azt sugallja, hogy akiknek van állati társuk otthonukban, azoknak az agya lassabban öregszik.
A kutatók azonban óva intenek attól, hogy egy az egyben elhiggyük ezt nekik. A kutya sétáltatás például fizikai aktivitással jár együtt, így lehet, hogy nem a kutya fiatalítja az agyat, hanem a napi séta, amit kutya nélkül is meg lehet tenni. Az is bizonyított, hogy az állatok közelsége, simogatása remek stresszoldó, ami szintén oka lehet a jobb mentális állapotnak, ám a stresszoldásra más bevált praktikák is léteznek.
És bármennyire is jót tesz egy nyugdíjasnak egy házi kedvenc, nem szerencsés 65 év felett magunkhoz venni egy állatot. Pláne egy kölyköt! Hiszen nem biztos, hogy élete végéig gondját tudja viselni az idős gazdi. Ám ha valakinek van már házi kedvence, támogatni kell őt abban, hogy meg is tudja tartani azt. Jó lenne, ha a tágabb család, gyerekek, unokák segítenének az idősebb generációt ebben, és biztosítanának őket arról, hogy náluk jó helye lesz a kutyusnak, cicusnak, bárhogy is alakul a kapcsolat házi kedvenc és gazdi között. Így az idősödő kutya/macska tulajdonos gondtalanul élvezhetné a gazdis lét kognitív előnyeit.
Esetleg egy idősebb állat örökbefogadása is szóba jöhet, hiszen a korosabb menhelylakóknak már nagyon kicsi az esélye arra, hogy szerető gazdira leljenek, így 65 év feletti örökbefogadóknak is szívesen odaadják őket. Ott is van azonban kockázat, hiszen egy idős embert nagyon megviselhet, ha elveszíti szeretett házi kedvencét, társát a mindennapokban. De azért nagyobb az esély arra, hogy mindkét senior – ember és állat is – még hosszú évekig élvezhetik egymás jótékony társaságát.
Mózer-Zima Katalin
Nógrád, 2022.03.11.