Mi jut eszébe a kelkáposztáról? Sokak menzai réme, a köménymagos menzai főzelék? Vagy a frankfurti leves, esetleg a rakott kel? Egy kutatócsoportnak most már egészen bizonyosan az, hogy a memóriamegőrző ételek sztárja. Ugyanis a rendszeres fogyasztása hosszú távon segít megőrizni a memóriát és a kognitív képességeket. Ezért érdemes új recepteket keresni, és beépíteni az étrendbe.
Van jó hírünk azoknak is, akik nem tudják elképzelni, hogy bármilyen módon megegyék a kelt. Mivel a lényeg a flavonolok fogyasztása, amelyek a flavonoidok egyik alosztályaként olyan bioaktív vegyületek, amelyek gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek. És ezeknek is három konkrét összetevője, a kaempferol, a miricetin és a kvercetin felel a memória megőrzésért. Rendszeres fogyasztásuk közel harmadával lassítja a memória és a kognitív funkciók romlását.
Kaempferol található a kelkáposztában, babban, teában, spenótban és brokkoliban.
Miricetin a kelkáposzta mellett a paradicsomban, a narancsban és borban található.
Kvercetin van a kelkáposztában, paradicsomban, almában és teában.
Napi 15 dkg fogyasztását javasolják ezekből a zöldségekből és gyümölcsökből és legalább egy bögre teát, ami lehet fekete is, zöld is. A kutatók szerint soha nem lehet túl későn elkezdeni az egészséges táplálkozást, mivel az emberek öregedésével a szabadgyökök sejtkárosodást okozhatnak, amit más néven oxidatív stressznek nevezünk. Amikor olyan antioxidánsokat tartalmazó és ezáltal gyulladáscsökkentő élelmiszereket fogyasztunk, mint a flavonolok, vagy az E-vitamin, ezek az antioxidánsok redukálószerként működnek, és elpusztítják a szabadgyököket, amivel megakadályozzák a további sejtkárosodást.
Újabb bizonyítékot látunk arra, hogy a több gyümölcs és zöldség fogyasztása, ebben az esetben a különböző flavanolokban gazdag spenót, brokkoli és alma, valamint a zöld és fekete teák, megakadályozhatja a kognitív hanyatlást. Általánosságban is elmondható, hogy minél több teljes értékű, feldolgozatlan élelmiszert fogyaszt valaki, leveles zöldségeket, többféle színes zöldséget és gyümölcsöt, annál optimálisabb az életmódja az egészséges agy támogatására az öregedés során.
Budapest, 2022. december 8.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető