A mesterséges intelligencia szerepe a mellrák korai felismerésében

A mellrák a világ egyik leggyakoribb daganatos betegsége, amely nemcsak nőket, hanem ritkábban férfiakat is érint. A betegség korai felismerése életmentő lehet, hiszen minél hamarabb kezdődik a kezelés, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. Ma már nemcsak orvosok és laboratóriumok dolgoznak ezen, hanem a mesterséges intelligencia (MI) is egyre nagyobb szerepet kap.
A mesterséges intelligencia olyan számítógépes rendszert jelent, amely képes tanulni és döntéseket hozni. A kutatók arra jöttek rá, hogy az MI segítségével hatékonyabban lehet felismerni a mellrákot akár orvosi képek, akár genetikai adatok alapján. Például mikroszkópos képeken (amelyeket a daganatos szövetekről készítenek) az MI képes felismerni azokat az apró elváltozásokat, amelyeket egy emberi szem nehezebben venne észre.
Két fő módszer létezik: az egyik a képeken alapul, a másik pedig a gének elemzésén. A géneken alapuló vizsgálat pontosabb lehet, de drága és nehezen hozzáférhető. Ezért a képalapú vizsgálatok – például mammográfia vagy MRI – továbbra is elterjedtek, főleg azért, mert ezekhez több adat áll rendelkezésre.
A kutatók szerint a mesterséges intelligencia sokat segíthet a diagnózis gyorsabb és pontosabb felállításában, és még abban is, hogy megmondja, milyen típusú mellrákról van szó. Ez azért fontos, mert nem minden mellrák egyforma, és más-más kezelésre lehet szükség.
A jövőben várható, hogy az MI még nagyobb szerepet kap az egészségügyben – nem azért, hogy helyettesítse az orvost, hanem hogy segítsen neki a jobb döntések meghozatalában.