A szorongás jelentős és egyre növekvő problémát jelent az idősebbek számára, amelyre legtöbbször gyógyszeres kezelést ajánlottak a kezelőorvosok. Egy új kutatás szerint mind a jóga, mind a célzott pszichoterápia jelentős javulást eredményez az aggódás, a szorongás és az álmatlanság terén ezeknél a felnőtteknél, és a kedvező változás még hónapokkal később is fennáll. Ez a tanulmány az első, amely összehasonlította a két gyógymód hosszú távú hatásait, és az eredmények alapján a klinikusok és a betegek számára két hatékony választási lehetőség áll rendelkezésre az aggodalom és a szorongás csökkentésére.

A tízhetes heti két jógaórát tartalmazó program, valamint a kognitív viselkedésterápiás kezelés olyan eredményes volt, hogy a befejezést követő hat hónap elteltével a résztvevők 80%-ánál csökkentette a szorongást és az aggódást, felénél az álmatlanságot.
Az eredmények birtokában a kezelőorvosoknak új terápiás lehetőségeik vannak, és azt mondhatják pácienseiknek: bármelyiket kipróbálhatja, mert az nagy valószínűséggel segíteni fog.
Ami különösen biztató, hogy a javulás nemcsak statisztikailag szignifikáns, hanem klinikailag is jelentős volt az aggodalom, a szorongás és az álmatlanság kezelése során. A résztvevők többsége az általánosított szorongásos tünetek, a depressziós tünetek és a fáradtság terén is jelentős javulásról számolt be.
Az ilyen beavatkozások népegészségügyi jelentősége, hogy növelik a kezelések hozzáférhetőségét és enyhítik a betegek szenvedését.
Budapest, 2022. szeptember 8.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető