Apás depresszió

A szülés utáni depresszió nagyon sok esetben még felfedezetlen marad hazánkban, annak ellenére, hogy egyre ismertebb kórállapotról van szó, és mind a várandós anyák, mind az orvosok, védőnők, ápolók egyre jobban figyelnek az esetleges tünetekre. A vizsgálat és a tünetek rögzítésének módja szerint a gyakoriságra jelentősen különböző becslések születtek a közelmúltban is a nemzetközi felmérésekben. Egészségügyi intézményben vizsgált és kimutatott eseteket figyelembe véve minden nyolcadik nőnél jelentkeznek a szülés utáni depresszió tünetei, míg ingyenes mobilalkalmazásban elérhető depresszió skálából származó eredmények szerint az ezt használó nők több, mint fele számolt be depressziós tünetekről a gyermeke születését követően, esetenként egy éven keresztül.

De mi a helyzet az apákkal?

Egy új metaanalízis szerint itt az ideje, hogy az egészségügyi szolgáltatások során mindkét szülőt megkérdezzék a szakemberek a mentális tünetekről a baba születése előtt és után. A néhány napja közzétett tanulmány szerint a párok 3,18%-ánál mindkét szülő egyidejűleg szenvedett depresszióban a szülés előtt és után. A mentális betegség a szülés utáni késői időszakban volt gyakoribb.

A 2021-et megelőző harminc év adatait elemezték a kutatók, és 29.286 pár adatait dolgozták fel. A párok 1,7%-a szenvedett szülés előtti depresszióban, 2,4%-a szülés utáni korai depresszióban, három hónapon belül a szülést követően és 3,2-a késői szülés utáni depresszióban, 3-12 hónappal a szülést követően.

A tanulmány szerint bizonyítékok utalnak arra, hogy az apai depresszió az anyáknál a terhesség alatt és az azt követő 6 hónapban a depresszió tüneteinek fokozódásához vezethet. A férfiak hasonló arányban számoltak be szülés utáni depresszióról, mint a nők, ami azt mutatja, hogy a férfiak hasonló küzdelmeket élnek át az apaságba való átmenet során.

A szakértők szerint

a csecsemők legalább 3%-a olyan háztartásban él, ahol mindkét szülő depressziós,

és ennek komoly következményei vannak a gyermekek fejlődésére és egészségére nézve. A kutatók azt is kimutatták, hogy ha akár csak az egyik szülő hangulatzavarral, például depresszióval vagy szorongással küzd, az újszülöttnél a későbbiekben károsodhat a kötődés, viselkedési problémák és egyéb pszichés ártalmak jelentkezhetnek. Ha mindkét szülő szülés utáni depresszióval küzd, ezek a negatív következmények felerősödhetnek.

Ezek alapján a baba felelős fogadásának teendői közé a depresszió skálák kitöltését is be kell iktatniuk a szülőknek.

Budapest, 2022. június 30.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető