Az egészséghez mozgás kell

Az ember társas lény, szoktuk mondani, amihez azt is hozzá kell tennünk, hogy mozgó élőlények vagyunk. Legalábbis azoknak kell lennünk, ha sokáig egészségben akarunk élni. Az egészségmegőrzés egyik legfontosabb támogatója a rendszeres, pulzusemelkedéssel járó mozgás, ami nélkül sokkal nehezebb fenntartani az egészségünket. A fizikai inaktivitásnak a mostani járvány szempontjából is lényeges hatása van: aki alig mozog, az covid-betegség esetén 2,5-szer nagyobb eséllyel kerül súlyos állapotba a mozgást rendszeresen végzőkhöz képest.

Az utóbbi évek kutatásai egyértelművé tették, hogy a fizikai inaktivitás megbetegít. Igaz, nem hónapok vagy évek alatt, sokkal inkább évtizedek kellenek hozzá, azonban bizonyos a mozgáshiány hosszú távú káros következménye. Ezért is választotta két kutató a közel két éve megjelent tudományos közleményében azt a szokatlan megoldást, hogy a címben a lakossághoz szóltak:

„Ülj kevesebbet, mozogj többet, mozogj gyakrabban!”

A jó hír, hogy a kis mértékben megnövelt fizikai aktivitás is javítja az életkilátásokat. A könnyű séta, napi teendők gyalog intézése, lépcsőn járás, a folyosó túlsó végébe menés a kollégához telefon vagy üzenet helyett, kutyasétáltatás, ebéd utáni tíz perc sétálva lazítás, sétáló megbeszélések mind javítják az életkilátásokat. A mozgásra is joggal mondhatjuk, hogy sok kicsi sokra megy.

Legnagyobb egészségvédő hatása akkor van a mozgásnak, ha legalább napi egy órát teszt ki, akár több részletben, közepes mértékű pulzusemelkedéssel jár, amit a szaporább levegővétellel érzékelhetünk, de légszomj még egyáltalán nem jelenik meg. Ez jellemzően szabadidős sport vagy játék, azonban a kerékpárral közlekedés is ide tartozik.

Az intenzív sport a rendszeres mozgáshoz képest nem jár nagyobb egészségvédelemmel, sőt 40 éves kor felett óvatosan kell űzni.

Egyrészt a szívizom megnagyobbodása már szerkezeti változást is okoz a legtöbb esetben, szemben a fiatalok még visszafordítható szívfal-vastagodásával, ami a súlyos szívbetegségek kockázatát növeli, másrészt a vázizomzat és ízületek terhelhetősége és regenerálódó képessége is fokozatosan csökken. Persze mindig vannak kivételek, ám a komoly sporthoz rendszeres sportorvosi ellenőrzés és támogatás szükséges.

A fizikai aktivitásról szóló legújabb nagy kutatás ismét érdekes és fontos eredményekkel szolgált. Tíz éven keresztül figyeltek meg felnőtteket, akiket két szempont szerint csoportosítottak: mennyit mozogtak egy héten és az a mozgás fizikai munka volt-e vagy szabadidős tevékenység, illetve közlekedés. Az eredmények megerősítették a szabadidős tevékenységgel kapcsolatos eddigi ismereteinket. A rendszeres mozgás javítja az életkilátásokat, és ebből a szempontból az intenzív sport nem előnyösebb, mint a közepes intenzitású mozgás. Nem kell feltétlenül futni, a lendületes gyaloglás pont ugyanolyan jó az egészségvédelem szempontjából.

Azonban a fizikai munka rontja az életkilátásokat, minél nehezebb, annál inkább. Ezért a szakértők azt javasolják, hogy a fizikai munkát végzők is mozogjanak szabadidejükben, és mivel a könnyű mozgás is előnyös, a fáradtságuk ellenére érdemes hetente a munkanapokon egyszer-kétszer és a hétvégén szabadidős fizikai aktivitást végezniük.

És a rendszeres fizikai aktivitás sem minden, hogy a korábban idézett „ülj kevesebbet!” felszólításra visszatérjek. Korábbi vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a tartós, 6-8 órán keresztüli egy helyben ülés jelentősen fokozza a trombózisveszélyt, akkor is ha az egésznapos ülés mellett az illető egy-másfél órát sportol. Fel kell állni óránként a székből, még otthoni munkavégzés esetén is, járni vagy tornázni egyet, és utána visszaülni a számítógép elé.

Budapest, 2021. április 21.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető