Az inzulin is aluszik

Az égő lámpa melletti alvás megzavarhatja az inzulinszintet, következésképpen ronthatja a glükózra adott választ, derült ki egy két éjszakán át tartó alváslaboratóriumi vizsgálatból. Korábbi kutatások szerint a hálószobában lévő fény összefüggésbe hozható a nők elhízásával és idősek körében a 2-es típusú cukorbetegség megnövekedett kockázatával.

Közepes erősségű szobafény mellett a teljes alvási időszak során emelkedik a szimpatikus idegrendszeri aktivitás és a szívfrekvencia. A következő reggelen pedig nagyobb mennyiségű inzulinkibocsátásra van szüksége a szervezetnek a glükózszint normalizálásához, ami összhangban van a megnövekedett inzulinrezisztenciával. Ha nem sötétben vagy majdnem sötétben alszunk, nő a stressz-szintünk és romlik az anyagcserénk. Ezért

szívünk és anyagcserénk egészsége azt kívánja, hogy alvás előtt kapcsoljuk le a villanyt.

Amennyiben biztonsági okokból szükség van valamennyi fényre, akkor az a lehető leghalványabb legyen, és mindenképpen kerüljük a kék vagy zöld fényt, helyette inkább vöröses-borostyánsárgás színeket használjunk.

Hogyan befolyásolhatja a fény alvás közben az inzulint, a melatonint és a szívritmust?

A kutatások szerint az éjszakai fénynek való kitettség sok embernek megváltoztatja a glükózanyagcseréjét azáltal, hogy növeli az inzulinrezisztenciát; csökkenti a melatoninszintet, ami megváltoztatja az inzulinkibocsátást és ébresztő hatást gyakorol a szimpatikus idegrendszerre, növeli a kortizol stresszhormont, valamint a szívfrekvenciát, és csökkenti a szívfrekvencia változékonyságát. Mintha alvás közben is pörögnénk.

Budapest, 2022. március 17.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető