Babát tervezel? Ezt érdemes tudnod az antibiotikumokról és a termékenységről

Ha gyermeket szeretnél, valószínűleg sok kérdés motoszkál benned azzal kapcsolatban, hogy mi befolyásolhatja a termékenységedet. Az egyik ilyen leggyakrabban felmerülő kérdés a gyógyszerekre vonatkozik: Antiobiotikum szedése mellett teherbe tudok esni? Nem rontja az esélyeimet?

Íme a lényeg dióhéjban:

A legújabb tanulmányok szerint megvan rá az esély, de korántsem 100%. Hongkongi kutatók több mint 1,2 millió nő adatait vizsgálták, és találtak némi összefüggést a fogantatás előtti antibiotikum-használat, valamint a csökkent termékenység, vetélés és születési rendellenességek között. De mielőtt aggódni kezdenél, fontos tudni, hogy több szakértő is vitatja ezeket az eredményeket – a kép tehát összetettebb, mint esetleg elsőre tűnik.

  • A makrolid típusú antibiotikumokat (mint például az azitromicin) összefüggésbe hozták csökkent termékenységgel – de ez lehet azért is, mert gyakran alkalmazzák például klamídia ellen, ami önmagában is okozhat meddőséget.
  • A szulfonamidok esetében is magasabb meddőségi kockázatot mutattak ki.
  • Érdekes módon a béta-laktám és fluorokinolon típusú antibiotikumoknál épp ellenkező hatást figyeltek meg – ezek használata alacsonyabb termékenységi kockázattal járt. De ezt az eredményt nem szabad készpénznek venni, további vizsgálatok szükségesek.

Fontos kiemelni, hogy sok antibiotikum csak rövid ideig marad a szervezetben, így ha még a fogantatás előtt szeded őket, valószínűleg nem befolyásolják közvetlenül a terhességet. Az pedig már szinte köztudott, hogy az antibiotikumok felboríthatják a bél- és hüvelyflóra egyensúlyát, ami hatással lehet például a vitaminfelszívódásra vagy a hormonális egyensúlyra, s ezáltal ugyancsak befolyásolva a női termékenységet.

Dr. Wolfgang Paulus, német toxikológus viszont arra figyelmeztet, hogy ne essünk át a ló túloldalára: „Nagyon veszélyes lenne, ha a gyermeket tervező nők azért utasítanák el az antibiotikumos kezelést, mert félnek a meddőségtől vagy a fejlődési rendellenességektől.” Kezeletlen fertőzések ugyanis önmagukban is komoly problémákat okozhatnak, akár a teherbeesést is akadályozhatják.

Néhány jó tanács:

✅ Ha orvos ír fel antibiotikumot, az okkal történik, ne hagyd ki csak azért, mert babát szeretnél. A kezeletlen fertőzések sokkal többet árthatnak.
✅ Beszéld át a kezelési lehetőségeket a nőgyógyászoddal és/vagy háziorvosoddal – különösen, ha hosszabb ideig tartó gyógyszerszedésről van szó.
✅ Egy antibiotikum-kúra után érdemes lehet probiotikumot szedni, hogy segítsd a bél- és hüvelyflóra egyensúlyának helyreállítását.