Begyulladt, stresszel

Egy új kutatás eredményei szerint egész egyszerű módon tudjuk csökkenteni a stressz-szintünket, a zöldség- és gyümölcsfogyasztásunkat kell növelnünk. Erre szükségünk is van, mert az elmúlt bő egy év során csaknem mindannyian megnövekedett stresszben éltünk, és most alig várjuk a nyarat, a járvány jelentős enyhülését, a nagyobb szabadságot és a nyugalmat. Sokan reménykednek abban, hogy életük visszatér a régi megszokott kerékvágásba. Ennek azonban kevés az esélye, mert most a bizonytalanság és a nagy változások korát éljük. Így fontos, hogy minél több eszközünk legyen a stresszkezelésre és mentális egészségünk megőrzésére.

A stresszreakciók a test minden területén mélyreható változásokat okoznak, ami mentális problémák esetén különösen erős. A depresszió tartós fennmaradásában például a stressz által kiváltott és felerősített túlzott gyulladásos folyamatoknak komoly szerepe van, számos esetben a kezelések eredménytelenségéhez vezethetnek.

Több közelmúltbeli vizsgálatban is az derült ki, hogy azoknál a betegeknél, akiknél az új koronavírus-fertőzés során erősebb gyulladás lépett fel, a covid-betegség után 3-6 hónappal nagyobb valószínűséggel fordultak elő mentális zavarok. A magas gyulladásszint megváltoztatja az agy működését, olyan tüneteket okozva mint például a fáradtság, a motiváció hiánya vagy a társadalmi aktivitásra való hajlandóság hiánya.

Általában is, a covid okozta tartós tünetek esetén is különösen előnyös a gyulladáscsökkentő ételek fogyasztása, olyan zöld leveles zöldségeké mint a kelkáposzta, spenót, sóska és rukkola vagy a narancssárga zöldségeké mint a sütőtök és a sárgarépa, jók a teljes kiőrlésű gabonafélék, a gyümölcsök, zöld tea vagy kismértékben kávé, bor rendszeres fogyasztása. Előnyös az extra szűz olívaolaj és a paradicsom is.

A mentális egészség megőrzése szempontjából ki kell emelnünk még az omega-3 zsírsavak fogyasztását. Ezeket olajos magvakban, makrélában, szardíniában, tonhalban és lazacban találjuk meg nagyobb mennyiségben. Az omega-3 zsírsavak egyik legfontosabb szerepe az agy fejlődésében és egészséges, stabil működésében van. Hiányuk a szervezetben befolyásolhatja a szerotonin rendszer működését, így, ha nem fogyasztunk belőlük eleget, áttételesen, közvetetten szerepet játszhatnak a depresszió kiújulásában. Már kialakult depresszió esetén a kezelés kiegészítőiként kifejezetten pozitív a hatásuk. Amennyiben étrendkiegészítőként szedünk omega-3 zsírsav készítményt, fontos tudnunk, hogy ez a kifejezés nem egyetlen anyagot, hanem egy csoportot jelöl. Ezek közül érdemi és tudományosan ellenőrzött hatással az úgy nevezett „DHA és EPA (dokozapentaénsav és eikozapentaénsav)” bírnak. Sok tápanyagnál az „omega-3” kifejezés feltüntetése mellett a csoportból csak a jóval kevéssé, alig hatásos alfa-linolénsavat (ALA) alkalmazzák, éppen ezért erre célszerű figyelni az adott termék dobozán.

Budapest, 2021. május 20.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető