COVID, az energianyelő

Furcsa vírussal állunk szemben, számos olyan változást tapasztalunk meg a mostani járvány során, amit korábban sosem. Vagy inkább arról van szó, hogy több adatunk van, többet mérünk és jobban figyelünk, szélesebb körű az együttműködés, alaposabban és pontosabban elemzünk? Akár így, akár úgy, nagyon sokat tanulunk magunkról és a környezetünkről.

A covid a fertőzést követő megbetegedés gyakran súlyos tünetei és még súlyosabb következményei mellett hosszú távon is hatással van a szervezetre. Sokaknál tartós fáradtság, anyagcsere-zavar vagy szív- és érrendszeri tünetek alakulnak ki. A mentális és idegrendszeri következmények is lehetnek tartósak, következményként enerváltság, levertség, figyelemhiány, depresszió vagy szorongás. Emellett a megszokott tevékenységek és emberi kapcsolatok, élmények hiánya, a bezártság, a bizonytalanság és a fenyegetettség további nehezen kezelhető terhet jelentett.

Egy testen hordható pulzusmérő eszköz mérései alapján készített elemzés mutatott rá azokra a covid-hatásokra, amelyek jelentős mértékben befolyásolták az egészségünk fenntartását. Azt a tevékenységet, amihez rengeteg energiára van szükségünk nap mint nap, folyamatosan töltődve a környezetünkből. Sokaknak a járvány olyan terhet jelentett, ami rengeteg energiájukat kötötte le, túl sokat elvéve az egészségük megőrzésétől, és emellett a jelentősen megváltozott körülmények a töltődést is sokkal nehezebbé tették.

Csak kevesen voltak, akik a megváltozott körülményekkel időt nyertek és annyi energiával rendelkeztek, hogy magukra tudták fordítani a többletidőt.

Forrás: Fusion Vital testszenzoros mérések; n=23.544 fő

Az egyre növekvő számú bizonyítékból tudjuk, hogy az erős szociális háló az egészség legfontosabb támogató tényezője, ami most a járvány alatt jelentősen meggyengült. Ezek az eredmények is arra utalnak, hogy az erős közösség fenntartása, egymás támogatása a nehéz körülmények között egészségmegőrző hatású.

Budapest, 2021. június 10.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető