A mozgás a csontokat is erősíti, és ez különösen fontos lehet az 1-es diabétesszel élő gyerekek esetében.
10-16 éves lányokat vizsgáltak, az egyik részüknek volt 1-es diabétesze, a másiknak pedig nem. Kitöltöttek egy csontspecifikus fizikai aktivitás kérdőívet (BPAQ). Az átlag alatti pontszámmal rendelkező diabéteszes lányoknak, tehát azoknak, akik az átlagnál kevesebbet mozogtak, rosszabb egészségi állapotban voltak a csontjai, mint azoknak a diabéteszeseknek, akik többet mozogtak.
Tahát az 1-es típusú diabétesz okozta csontkárosodás azoknál a súlyosabb, akik kevesebbet mozognak.
Persze még további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy ez bizonyító erejű legyen, de ez a kis kutatás egy új irányt adhat a további munkához, és segítheti a dibéteszes gyereket nevelőket a választásaikban.
A mozgás, fizikai aktivitás nagyon fontos mindannyiunk életében – legalább is annak kellene lennie -, de az 1-es diabétesszel élő gyerekeknél még kiemeltebb a fontossága, mert megelőzhetik vele csontjaik gyengülését és törését. A feltételezés az, hogy a csontfejlődés folyamán (ami nagyjából 25 éves korunkig tart) ha fizikailag aktív valaki, akkor megelőzheti a diabéteszesek egyik tipikus baját: a csonttörést. Ezért kiemelten fontos a gyermekkori fizikai aktivitás.
Iskolás korukig (6-7 éves kor) a gyerekek általában nagyon aktívak, sokat szaladgálnak, másznak, mozognak, ha van rá lehetőségük a szabad játék keretében. Érdemes ezt kihasználni és sokat kergetőzni, fogócskázni, sétálni velük. Persze jók a célzott sportok is, de talán ezek nélkül is mozoghat eleget egy gyerek. Viszont az iskolában már sokat kell ülni, és ehhez szépen hozzá is szoknak, viselkedni kell, nincs szaladgálás, csak testnevelés órán. Ezért ilyenkor már fontos, hogy legyen valami olyan sport, amit szívesen végeznek akár napi szinten. Érdemes enrgiát fektetni abba, hogy megtalálják azt a mozgásformát, ami örömet ad nekik a mindennapokban. Kipróbálni a környékbeli lehetőségeket, vagy elmenni a Nagy Sportágválasztóra, ahol szinte minden sport képviselteti magát.
Jó lenne, ha a mozgás mindenki életének a része lenne, és hogy ez így legyen, nem árt már gyerekkorban azzá tenni. Pláne ha valaki diabétesszel él.
Nógrád, 2022.10.26.
Mózer-Zima Katalin