Azt hittem, hogy színes burgonya csak a Kufli mesékben létezik, de most kiderült, hogy tévedtem. Mert ha ugyan nem is égszínkék, de lila burgonya létezik. Ezen túltéve magam pedig el is olvastam azt a friss kutatást, amiből kiderül, hogy az összes lila zöldség megvéd a cukorbetegségtől, de egyesek jobban, mint mások.
Ezt a szupeképességüket az antocián adja, ami a lila színt is okozza. Ugyanis azon kívül, hogy szépre színezi a zöldséget, probiotikus és gyulladáscsökkentő hatással is bír. Ez azt jelenti, hogy javítja a bélfal egészségét és szabályozza a glükóz és a zsír anyagcseréjét. És így már abszolút elképzelhető, hogy remek ellenharcosa a cukorbetegségnek!
És bár minden antocián remek, vannak köztük remekebbek: ők az acilezett antociánok. Ők kifejezetten a lila krumplikban (mondtam én, hogy mesebeli növény!), a lila répákban, a retkekben és a lilakáposztában vannak jelen óriási számban. Nehezebben lehet őket megemészteni, de megéri a fáradozás, mert az egészségünk szempontjából ők az igazi szuperhősök.
Más színkódú zöldségeknek (és gyümölcsöknek) is megvan a maguk előnye.
A narancssárgák, mint a sárgarépa vagy a sütőtök tele vannak béta-karotinnal. Csodás színük mellett azt a szuperképességet kölcsönzi ezeknek a zöldségeknek, hogy fiatalon tartják azokat, akik jól megeszik őket. A karotin ugyanis lassítja a bőr öregedését, mert kivédi a szadgyökök és a káros sugarak támadását.
A piros gyümölcsök és zöldségek, mint a csipkebogyó, a ribizli vagy a paradicsom, a cékla és a pirospaprika likopint tartalmaznak, ami segíti a vörösvérsejtek regenerálódását, növeli oxigénfelvevő képpeségüket. Íg ezek a zöldségek a vérszegénység ellenszerei.
A zöld színű zöldségek és gyümölcsök pedig klorofillben gazdagok. Ez a vegyület tisztítja a vért, hozzájárul a máj hatékony működéséhez. A brokkoliban, spenótban, zöldbabban, kiviben, salátában rengeteg található belőle.
Mint ahogy a világ is színesen jó, úgy az ételeink is színesen a legegészségesebbek. Együk hát meg a szivárványt!
Nógrád, 2023.03.08.
Mózer-Zima Katalin