Egy gyűrű mind fölött?

Imádjuk az adatokat, pláne ha a milyeink, és rólunk mesélnek. Szerencsére már sokféle okoseszköz áll rendelkezésünkre, amivel követhetjük, hogy mi zajlik a testünkben. Az egyik legizgalmasabb része ennek az, amikor megnézhetjük, mi történik, amikor alszunk. A legújabb Oura Ring egyelőre a legpontosabb eszköz erre, bár nem annyira megbízható, hogy orvosinak kiáltsuk ki.

Ez az okosgyűrű nem csak az alváshosszt tudja mérni, hanem alvásminőséget is megállapít (kategorizálja az alvásunkat alvásfázisokba: N1, N2, N3, REM stb.), és méri az oxigén szaturációt. Az alvásszakértők szerint azonban a kategorizálások nem annyira pontosak, mint a klinikai vizsgálatok esetében, ezért néha azt a téves érzetet kelthetik viselőikben, hogy rosszabbul alszanak, mint valójában. Az új gyűrű az eddigi legpontosabb mind közül, de még így is csak azt mondják róla, hogy „klinikailag hasznos lehet”. Az alvás hosszát tökéletesen megállapítja, de a kategorizálásban már csak 60 százalékos a pontossága. 

Bizonyos dolgokra azonban tuti biztosan hasznos. Például átveheti a nővérek bizonyos feladatait az alvásklinikákon. A nővérek például éjszakánként óránként rányitnak a betegekre, hogy megnézzék alszanak-e, az okosgyűrű sokkal elegánsabban elvégezné az alvásellenőrzést. És bár az orvosok egyelőre nem diagnosztizálnának vele alvási apnoét, arra kiváló, hogy a gyanú annak irányába terelődjön — például ha alvás közben az oxigén szaturáció hirtelen leesik — és elinduljanak a klinikai kivizsgálások.

Persze a történet itt még nem ér véget… Hiszen generációról generációra javul ezeknek a kütyüknek a pontossága, úgyhogy nem kizárt hogy a következő fejlesztés már komolyabb feladatokra is képessé teszi. Addig is a szerncsések nézegethetik a „drágaszágukból” (Szmeágol után szabadon) nyert izgalmas adatokat.

Nógrád, 2022.11.27.
Mózer-Zima Katalin