Tofu, tempeh, szójaolaj, vegán étrend, kevés zsiradék, megszűnő hőhullámok. Egy októberben közreadott tudományos vizsgálat eredményei alapján étrenddel jelentősen csökkenhető a hőhullámok gyakorisága menopauzában, amiben a szója játszik meghatározó szerepet. A szójabab hüvelyes növény, mégis az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet besorolása szerint az olajos magvak közé tartozik, mint jelentős étolajforrás. Nagyon magas a B-vitamin- és többszörösen telítetlen zsírsav-tartalma, emellett gazdag kalciumban, valamint folsavban és a szelénben, amelyek a sejtjeink védelmét szolgáló mikro-tápanyagok.
A szójabab finomítva, tofu – szójatúró vagy tempeh – fermentált, főtt szójamassza formájában része az étrendnek a leggyakrabban, valamint szójatésztaként, -szószként, -tejként, -csíraként és -joghurtként kerülhet az asztalra. A szójaolaj, akár a főzés során felhasználva, akár salátákra öntve különösen gazdag az egészségünk számára fontos telítetlen zsírsavakban.
A vizsgálat során 12 hét alatt 78%-kal csökkent a hőhullámok gyakorisága menopauzában olyan étrend eredményeként, amelynek három kulcseleme van:
az állati termékek kerülése, a zsírok csökkentése és a szója hozzáadása.
Az aktív csoportba sorolt nőket arra kérték, hogy kerüljék az állati eredetű élelmiszereket, minimalizálják az olajok és zsíros ételek, például diófélék és avokádó fogyasztását, és napi 8,5 dkg (fél csésze) főtt szójababot építsenek be étrendjükbe. Emellett minden héten egyórás virtuális csoporttalálkozót is ajánlottak nekik, amelyeken egy dietetikus vagy a kutatás szakértő munkatársa tájékoztatást adott az ételkészítésről és az étrend követése során jelentkező gyakori nehézségek kezeléséről. A kontrollcsoport résztvevőit arra kérték, hogy folytassák szokásos étrendjüket, és vegyenek részt négy darab egyórás csoportos foglalkozáson. Az új kutatási trendeknek megfelelően a résztvevők a táplálékbevitelt, valamint a hőhullámok gyakoriságát és súlyosságát mobilalkalmazás segítségével rögzítették.
Azon résztvevők körében, akiknek a kiindulási időpontban legalább napi hét közepes vagy súlyos hőhullámuk volt, a közepes vagy súlyos hőhullámok 93%-kal, napi átlagos 10,6-ról 0,7-re csökkent. A hőhullámok változásával párhuzamosan a menopauza-specifikus életminőségi skála eredményei is szignifikánsan javultak a kontrollcsoporthoz képest.
A súlyos hőhullámok gyakoriságának változása közvetlen összefüggést mutatott az étrenddel, minél nagyobb mértékű volt a zsírbevitel csökkentése és minél nagyobb a szénhidrát- és rostfogyasztás növelése, annál nagyobb volt a súlyos hőhullámok csökkenése. Az átlagos testtömeg is csökkent 3,6 kg-mal az aktív vizsgálati csoportban.
Csak az ösztrogénkezelésekkel végzett korábbi vizsgálatokban figyelték meg a hőhullámok olyan mértékű csökkenését, mint amilyenről itt beszámoltak a kutatók. Ezek az új eredmények azt sugallják, hogy az étrend megváltoztatását első vonalbeli kezelésnek kell tekinteni a zavaró tünetek, köztük az éjszakai izzadás és a hőhullámok csökkentése érdekében.
Budapest, 2022. november 3.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető