Húszas éveink hatása alatt

Semmi sem múlik el nyomtalanul. Egy friss kutatás arra enged következtetni, hogy a fiatalkori alkoholfogyasztás sem. Ugyanis idővel hiába csökken valakinek az alkohofogyasztása, a rákos megbetegedés kockázata megmarad.

Úgy tűnik, nem csak a gyerekekről gondoljuk, hogy mindent kibírnak, hanem a fiatal felnőttekről is az a képünk, hogy nekik semmi sem árthat. És ebben az esetben magunkról is hajlamosak vagyunk ezt gondolni, amikor fiatalok vagyunk. „Mi baj lehet abból, ha hetente párszor (2-3-4? alkalommal) felöntünk a garatra a haverokkal? Hiszen fiatalok vagyunk! Bírjuk az alkoholt, bírjuk az éjszakázást, élvezzük az életet!” Arra nem is gondolunk, hogy a mostani tivornyáknak majd 20-30-40 év múlva lesz meg a böjtje…

Azt eddig is tudtuk, hogy az alkoholfogyasztás a rák kockázati tényezője. Legutóbb mi is arról írtunk, hogy a legkisebb mennyiségű alkohol is károsan hat szervezetünkre. De valahogy a fejekben még mindig az van, hogy ha fiatalon fogyasztunk sok alkoholt, majd abbahagyjuk, abból nagy baj nem lehet. Szóval ennek a tanulmánynak az újdonsága és nagy tanulsága az, hogy 

a fiatal felnőttkori nagyivás bizony hosszú távon is káros, még akkor is, ha a későbbi években szinte egyáltalán nem fogyaszt alkoholt az illető.

Nem tudom, hogy manapság mi a helyzet az egyetemek háza táján, de emlékszem, hogy 15-20 évvel ezelőtt olyannyira jellemző volt a heti rendszerességű nagyivás a felsőoktatási intézményekbe járók körében, hogy nekem még belülről, – szintén sokat bulizó egyetemistaként – is felkeltette az érdeklődésemet a jelenség, és végül szociológus hallgatóként ebből írtam a diplomamunkámat. Többezer lelkes kérdőív kitöltőt találtam pillanatok alatt a kutatásomhoz – talán ebből is látszik, hogy mennyire népszerű téma volt ez akkoriban (is).

A tanulmányban „heavy drinking”-ről írnak, ami 6 vagy több alkoholos ital efogyasztását jeleni egy alkalommal. De létezik a „binge drinking” fogalma is, ami még jellemzőbb az egyetemista korosztályra. Binge drinking, azaz rohamivás az, amikor valakinek 2 óra alatt 0,08 százalékra szökik a véralkoholszintje. Ez férfiak esetében 5, nők esetében 4 alkoholos ital elfogyasztása után történik meg. Ez a fajta alkoholfogyasztás nagyon káros, még akkor is, ha csak alkalomszerűen következik be. Egyrészt a közvetlen következmények miatt: balesetek, alkoholmérgezés, erőszak, nemkívánt terhesség, szexuális úton terjedő betegségek stb… Másrészt hosszútávon is kihat egészségünkre. Ez most már biztos.

Nagyon fontos lenne az alkoholfogyasztás következményeiről megfelelően informálni a gyerekeket, fiatalokat, és menővé tenni a józanságot, vagy legalább is a biztonságos, felelősségteljes alkoholfogyasztást. Az ivás a fiatalok esetében is egyfajta stresszkezelés, így jó lenne, ha megismernének más módokat a feszültségek oldására, és örömet találnának más tevékenységekben.

Mózer-Zima Katalin

Nógrád, 2022.03.24.