Az első covid-elleni védőoltások beadására hamarosan sor kerülhet Nagy-Britanniában a hírek szerint, és a következő hetekben, hónapokban a ma még törzskönyvezés előtt álló vakcinák fokozatosan el fognak jutni a világ minden országába, így hazánkba is. Itthon már fel is tudunk iratkozni a várólistára, és már több hírt olvashattunk arról, Európába melyik gyártótól hány száz millió adag oltás érkezhet a közeljövőben. A lakosság átoltásának várható eredményéről ugyanakkor számos szakértői véleményt ismerhettünk meg eddig, két szélsőséges vélemény között. Az egyik szerint a védőoltások megállítják és teljes mértékben eltüntetik a járványt 2021 folyamán, a másik azt képviseli, hogy az első generációs vakcinák még nem kellően hatékonyak, legfeljebb a harmadik generációs készítmények hozzák el a várt hatás. Szerintük a mostani oltások nyomán a lelassítás a reális elvárható eredmény, ezért jövő ősszel ismét foglalkoznunk kell ezzel a járvánnyal, igaz a mostaninál kisebb mértékben.
Emellett Magyarországon az eddigi információink szerint nem várhatjuk, hogy a lakosság széles körben beoltatja magát covid ellen. Egy naprakész felmérés szerint
mindössze minden hatodik ember adatná be magának az oltást,
miközben minden második egyértelműen elutasította az oltás lehetőségét. Figyelmeztető jel, hogy minden harmadik ember bizonytalan, egyedül nem tud dönteni arról, hogy előnyös-e számára a vakcina. Az egészségügyben oly gyakran tapasztalható jelenséget látjuk ezúttal is, nagyon kevés hiteles információt kapunk a hasznokról és a kockázatokról, és a bizonytalanságot, tartózkodást növeli a szakértők egymással teljesen vagy részben ellentmondó véleménye.
A helyzet komolyságát mára a nagy többség elfogadja, a magyar lakosság háromnegyede súlyos egészségügyi problémának tartja a covid-járványt. Ugyanakkor a védőoltások alkalmazása általánosságban is csak közepes szintű itthon, a 65 évesek körében felvett influenza elleni védőoltás korosztályon belüli arányában Európa középmezőnyében tartozunk Horvátországgal és Ciprussal egy szinten, míg az első két helyen Nagy-Britannia és Hollandia áll. Miközben a védőoltás-programunk élenjáró, hiszen az újszülöttek kanyaró elleni védőoltása tekintetében elsők vagyunk Csehországgal együtt.
A hazai kommunikáció jelentős javításának lehetőségét mutatja a világszintű adat, ami szerint az emberek közel kétharmada kérné az oltást, csak minden hatodik ember vallja magát bizonytalannak és ugyancsak egyhatod utasítja el a felvételt. Nálunk arányaiban kétszer ennyi a bizonytalan és háromszor ennyi az elutasító. Ez egy kézzel fogható következménye a szakmai kommunikáció helyetti politikai kommunikációnak.
A vakcina származása olyan fontos tulajdonság, amely alapvetően határozza meg az elfogadottságát. Legtöbben egy Magyarországon gyártott védőoltást választanának, aminek ebben az esetben a minőséget tekintve nincs sok jelentősége, hiszen a nyugati vakcinagyártók legnagyobb része multinacionális, amik a készítményeiket számos országba telepített gyártóbázisain készítik. Ma is van jelentős brit vakcinagyár Magyarországon, és nagyon ritkán derül ki az orvos vagy a páciens számára, hogy földrajzilag honnan származik a készítmény. Ugyanakkor általánosságban a hazai ipar támogatása szempontjából optimizmusra okot adó elkötelezettséget mutat. Ugyancsak sokan bíznak az amerikai és az angol fejlesztésű vakcinában. A keleti készítményekkel szemben működnek a régi reflexek és általános tapasztalatok, az orosz és kínai oltást a magyar lakosság jelentős része elutasítja, a megkérdezettek mindössze 7 százaléka oltatná be magát az orosz és 4 százalék a kínai vakcinával. Az izraeli védőoltás köztes elfogadottságot mutat, érdekes korosztályos különbségekkel. Míg 55 év felett a magyarok 22%-a venné fel ezt az oltást, 40 és 55 között csak a fele: 11%, és az ennél fiatalabbaknak már csak 4 %-a, ami a kínai készítmény bizalmi szintje.
Abban, hogy itthon mikor oltathatjuk be magunkat, nagyon széles határok között mozog a vélemény. A bizonytalan egyharmad erre sem tud válaszolni, és minden tizedik ember annyira optimista, hogy már januárban lehetséges lesz ez. Kétszer ennyien gondolják, hogy tavasszal, március-áprilisban lesz elérhető, és a lakosság fele szerint csak nyár elején vagy még később.
Egyelőre csak várjuk a védőoltást és annak valós eredményeit, így továbbra is
mindent meg kell tennünk az immunrendszerünk karban tartása érdekében
az egészséges életmód lehető legtöbb pontjának betartásával, kerülni a zsúfolt helyeket, valamint a már ismert covid-tünetek jelentkezésekor azonnal el kell kezdeni szedni az ajánlott készítményeket, C-vitamint, D-vitamint, cinket, esetleg melatonint, otthon maradni nyugalomban és orvossal konzultálni minél előbb.
Budapest, 2020. november 29.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető