Itt van az ősz, itt a Delta!

A szezonális terjedésű új koronavírus az ősz beköszöntével újra jobban, szélesebb körben terjed, ezért nem kerülhetjük meg a vele való foglalkozást. Magyarország a közepesen átoltott európai országok közé tartozik, ugyanakkor meglehetősen egyenetlen területi eloszlással. Míg vannak olyan városok és területek, ahol nagyon közel van a nyájimmunitás, olyan szigetek is maradtak szép számmal, ahol különösen alacsony az oltásban részesültek aránya. Itt a tavaszihoz hasonlóan erős, úgy nevezett hiperlokális járványok várhatóak, ha nem sikerül elérni a nagyobb átoltottsági szintet.

Mit tudunk biztosan a Deltáról?

A gyerekek nagyobb érintettsége és a járvány erősebb iskolai terjedése miatt az UNICEF készített egy javaslatot szülőknek, hogyan beszéljék meg gyerekeikkel a covid-járványt.

Könnyen lehet, hogy mostanában túlterheltnek érzi magát mindattól, amit a COVID-19 betegségről hall. Az is érthető, ha a gyermekei is szoronganak. A gyermekek nehezen érthetik meg, amit az interneten és a tévében látnak vagy esetleg másoktól hallanak, ezért különösen érzékenyek lehetnek a szorongásra, a stresszre és a szomorúság érzésére. De ha nyílt, támogató beszélgetést folytat gyermekeivel, az segíthet nekik megérteni az okokat és megbirkózni a félelmeikkel, és ahhoz is hozzájárulhat, hogy másoknak segítsenek.

1.  Tegyen fel nyílt kérdéseket és hallgassa meg gyermekét!

Kezdje azzal, megkéri, hogy beszéljenek a problémáról. Tudja meg, hogy mennyit hallott már a járványról, és kövesse az ő gondolatmenetét. Kisgyermek esetében, amennyiben még nem hallott a covid-járványról, nem kell felvetnie a témát, csak emlékeztesse őt a helyes higiéniai gyakorlatra, különösen a rendszeres kézmosásra.

Győződjön meg róla, hogy biztonságos környezetben van, és engedje meg gyermekének, hogy szabadon beszélgessen. A rajzolás, mesék és más történetek, valamint játékok segíthetnek a beszélgetés megnyitásában.

A legfontosabb, hogy ne bagatellizálja vagy kerülje el az aggodalmait. Feltétlenül ismerje el az érzéseit, és biztosítsa őt arról, hogy természetes, ha fél ezektől a dolgoktól. Mutassa meg, hogy meghallgatja őt azzal, hogy teljes figyelmet szentel neki, és győződjön meg róla, hogy megérti, hogy bármikor beszélhet Önnel és a tanáraival.

2.  Legyen őszinte: magyarázza el az igazságot gyermekbarát módon!

A gyerekeknek joguk van a valós információkhoz arról, hogy mi történik a világban, de a felnőtteknek kötelességük, hogy megóvják őket a szorongástól. Használjon az életkornak megfelelő nyelvezetet, figyelje a reakciókat, és legyen érzékeny gyermeke szorongásszintjére.

Ha nem tud válaszolni a kérdéseire, ne találgasson. Használja fel lehetőségként, hogy együtt fedezzék fel a válaszokat. A nemzetközi szervezetek, például az UNICEF és a WHO honlapjai nagyszerű információforrások. Magyarázza el, hogy egyes online információk azonban nem pontosak, és hogy az a legjobb, ha a szakértőkben bízik.

3.  Mutassa meg neki, hogyan védheti meg magát és barátaiat!

Az egyik legjobb módja annak, hogy a gyermekeket megóvjuk a koronavírustól és más betegségektől, a rendszeres kézmosás ösztönzése. Nem kell, hogy ez egy ijesztő beszélgetés legyen, videókat, rajzos bemutatókat érdemes használni.

Azt is megmutathatja a gyerekének, hogyan köhögjön vagy a tüsszentsen a könyökhajlatába, elmagyarázhatja, hogy a legjobb, ha nem megy túl közel olyan emberekhez, akiknek ilyen tünetei vannak, és megkérheti őt, hogy szóljon, ha úgy érzi, lázas, köhög vagy nehezen kap levegőt.

4. Nyújtson megnyugtatást!

Amikor sok nyugtalanító képet látunk a tévében vagy az interneten, néha úgy érezhetjük, hogy a válság körülöttünk van. A gyerekek esetleg nem tudnak különbséget tenni a képernyőn látható képek és a saját személyes valóságuk között, és azt hihetik, hogy közvetlen veszélyben vannak. Segíthet a gyerekének megbirkózni a stresszel, ha lehetőséget teremt neki játékra és kikapcsolódásra. Tartsa meg a rendszeres rutinokat és időbeosztást, amennyire csak lehetséges, különösen lefekvés előtt, vagy segítsen újakat kialakítani, ha új a környezet.

Ha az Ön környezetében kitör a járvány, emlékeztesse gyermekét, nem valószínű, hogy elkapják a betegséget, hogy a legtöbb koronavírussal fertőzött ember nem vagy alig lesz beteg, és hogy a legtöbb felnőtt mindent megtesz azért, hogy a családja biztonságban legyen.

Ha gyermeke mégis rosszul érzi magát, magyarázza el neki, hogy otthon kell maradnia, mert így biztonságosabb neki és a barátainak. Nyugtassa meg őt, hogy tudja, ez időnként nehéz, talán ijesztő vagy akár unalmas, de a szabályok betartásával mindenki biztonságban lesz.

5. Győződjön meg arról, hogy tapasztal-e gyermeke megbélyegzést vagy esetleg részt vesz-e ilyenben!

A koronavírus kitörése világszerte növelte a megkülönböztetést és a zaklatást, ezért fontos, hogy ellenőrizze, gyermeke tapasztal-e zaklatást, vagy nem vesz-e részt benne valamilyen módon.

Magyarázza el, hogy a koronavírusnak semmi köze ahhoz, hogy valaki hogyan néz ki, honnan származik vagy milyen nyelven beszél. Ha csúfolták vagy zaklatták őt az iskolában, nyugodtan mondja el egy olyan felnőttnek, akiben megbízik.

Emlékeztesse gyermekét, hogy mindenki megérdemli, hogy biztonságban legyen az iskolában. A zaklatás mindig helytelen, és mindannyiunknak ki kell vennünk a részünket egymás támogatásából, és alapvetően kedveseknek kell lennünk egymáshoz.

6. Keresse a segítőket!

Fontos, hogy a gyereke tudja, hogy az emberek nagyon gyakran kedvességgel és nagylelkűséggel segítik egymást.

Ossza meg többek között az egészségügyi dolgozók, tudósok és fiatalok történeteit, akik azon dolgoznak, hogy megállítsák a járvány kitörését és biztonságban tartsák a közösséget. Nagy megnyugvást jelenthet számára a tudat, hogy körülötte együttérző emberek cselekszenek.

7. Vigyázzon magára!

Jobban tud segíteni a gyermekének, ha Ön is jól birkózik meg a helyezttel. A gyereke lemásolja az Ön saját reakcióját a hírekre, körülményekre, így segít neki, ha tudja, hogy Ön nyugodt és ura a helyzetnek.

Ha szorong vagy zaklatottnak érzi magát, szánjon időt magára, és forduljon más családtagokhoz, barátokhoz és megbízható emberekhez a környezetében. Szánjon időt olyan dolgokra, amelyek segítenek Önnek ellazulni és regenerálódni.

8. Zárja le a beszélgetést gondoskodó szeretettel!

Fontos, hogy soha ne hagyja magára a gyerekét a beszélgetés végén. Ennek lezárásakor mérje fel a szorongásszintjét azzal, hogy figyeli a testbeszédét, mérlegeli, hogy a szokásos hangnemet használja-e, és figyeli a légzését.

Emlékeztesse gyermekét, hogy bármikor folytathat más nehéz beszélgetést is Önnel. Emlékeztesse őt, hogy törődik vele, hogy meghallgatja, és hogy bármikor elérhető, ha aggódik.

Hogyan védheti meg magát és családját a Delta-változat ellen?

Tájékozódjon a COVID-19 terjedésének mértékéről, erre jó útmutatást ad a szennyvizekben mért koronavírus-koncentráció, amit rendszeresen közread a Nemzeti Népegészségügyi Központ a honlapján. Az emelkedést mutató területeken a nyilvános és különösen a zárt nyilvános helyeken nő a fertőzés veszélye.

Néhány kulcsfontosságú megoldás, amellyel megvédheti magát és szeretteit az oltás felvétele mellett: 

•        Kerülje a zsúfolt helyeket, és tartson fizikai távolságot másoktól.

•        Szellőztesse gyakran a beltéri helyiségeket.

•        Viseljen maszkot, ha zsúfolt nyilvános helyen vagy többekkel együtt zárt térben tartózkodik.

•        A feketkömény olaj, a iota-karragén és a kurkuma rendszeres szedésével javítani tudja szervezete koronavírus elleni védekezőképességét az elmúlt másfél év vizsgálati eredményei alapján.

•        Rendszeresen mosson kezet szappannal és vízzel vagy alkoholos kézkrémmel.

Budapest, 2021. szeptember 8.

Dr. Lantos Zoltán, programvezető