Mindjárt itt a Karácsony, és sokakban egyre nő a feszültség, óráról órára egyre stresszesebbek. Úgy érzik, egyre nagyobb nyomás alatt kell helyt állniuk annak érdekében, hogy minden időben a helyén legyen a megszokott tökéletes módon, és hasonlóan ideges, feszült emberekbe ütköznek, megsokszorozva az általános stressz-szintet. Miközben sokan távol tartják magukat mindettől, a lelki békéjüket tartva a legfontosabbnak. Nagyon jól teszik, amit egy újabb kutatás is igazolt. Ugyanis a szakszerűen pszichológiai distressznek nevezett állapot 20 százalékkal növeli meg a demencia későbbi, számos esetben évtizedekkel későbbi kialakulását.
Egy közel 70.000 résztvevő bevonásával végzett finn vizsgálatban 1972 és 2007 között öt évente gyűjtöttek adatokat az ország különböző területein véletlenszerűen kiválasztott lakosoktól. Pszichológiai distresszként vették figyelembe, ha a megkérdezettek az adatfelvétel ideje előtti egy hónapban stresszt tapasztaltak, vagy depresszív hangulatot, kimerültséget, idegességet éreztek.
A gyakori kimerültség 17%-kal,
a gyakori idegesség 21%-kal,
a gyakori depresszív hangulat 22%-kal,
a gyakori stressz 24%-kal
növelte a későbbi demencia kockázatát.
Már a 45 évesnél fiatalabb korban jelentkező pszichológiai distressz is jelentős veszély az időskori elbutulás szempontjából. Ezért is érdemes újragondolni, mivel és mennyire terheljük az idegrendszerünket. Talán Karácsonykor semmiképpen.
Ezért is kívánunk sok szeretetet és kevés stresszt az ünnepekre!
Budapest, 2022 december 22.
Dr. Lantos Zoltán, programvezető